Tutak Nerede? Tarihi Nufüsu ve Köyleri - Ağrı haber, ağrı haberleri, son dakika ağrı haberleri-Kent 04Ağrı haber, ağrı haberleri, son dakika ağrı haberleri-Kent 04

30 Kasım 2021 - 05:33

Tutak Nerede? Tarihi Nufüsu ve Köyleri

Tutak Nerede? Tarihi Nufüsu ve Köyleri
Son Güncelleme :

26 Mayıs 2018 - 3:19

Tutak Nerede AğrıVan kara yolu üzerinde bulunan ilçemiz, Murat nehrinin batısında kuruludur. Batıda erzurum’un karayazı ilçesi ve Muş’un malazgirt ilçesi, doğuda Hamur ilçemiz, kuzeyinde Eleşkirt ilçemiz ve güneyinde ise Patnos ilçemiz ile çevrilidir.

1565 metre deniz seviyesine yüksekliği vardır, ilçemizin toplam alanı 1562 km2’dir. İlçemizin büyük bir bölümünü Tutak ovası kaplar. Kuzeyde kılıç dağının üçtepeler doruğu ( 2546 metre ), güneyde yaylalar üstünde tepeler şeklinde yükselen Gel dağı ( 2200 metre ) kuzey batıda çakmak dağının doğu etekleri ( 2400 metre ) doğuda Aladağ diğer deyimiyle Bozdağ batı uzantıları, batıda çakmak dağının uzantısı olan kırmızı tepe ( 2250 metre ) Tutak etrafındaki yüksek noktalardır. Geniş bir çevresi olan Saragöl ve Antap Tutak ilçemizin orta bölümünü oluşturur.

Fazla düzlük alanı olmadığından ovanın yüksekliği 1600 ile 1900 metre arasında değişmektedir. İlçemizin ovasında 1800 ile 2000 metre arası küçük tepeler yükseliş gösterir.

Diğer ilçelerimizdeki gibi kara iklimi vardır. Kışları kar yağışlı ve soğuktur, yazları ise kurak ve sıcaktır. Yağışlar aynı şekilde bahar aylarında görülür. Mart ayı yada nisan ayına kadar yağan kar ilçemizde kalır.

Tutak ilçemizdede orman bulunmamaktadır. Elmandere, Murat nehri gibi akarsularımızın boylarında görülen kavak, söğüt, çalı ve akça ağaç toplulukları ilçemizin yeşil alanlarının başında gelmektedir. Yabani armut ve Ahlat ağaçları Murat nehrinin batı kıyısının kalan bölümünde seyrek şekilde görülür. İlçemizin 81 köyü bulunmaktadır bunlar;

Adakent Köyü
Ahmetabat Köyü
Akyele Köyü
Alacahan Köyü
Aşağıkargalık Köyü
Aşağıköşkköy Köyü
Aşağıkülecik Köyü
Aşağıözdek Köyü
Atabindi Köyü
Ataköy Köyü
Azizler Köyü
Bahçe Köyü
Batmış Köyü
Bayındır Köyü
Beydamarlı Köyü
Bintosun Köyü
Bişi Köyü
Bolaşlı Köyü
Bozkaş Köyü
Bulutpınar Köyü
Burnubulak Köyü
Çelebaşı Köyü
Çırpılı Köyü
Çobanoba Köyü
Çukurkonak Köyü
Dağlıca Köyü
Daldalık Köyü
Damlakaya Köyü
Dayıpınarı Köyü
Dereköy Köyü
Dibelek Köyü
Dikbıyık Köyü
Dikme Köyü
Doğangün Köyü
Dönertaş Köyü
Dorukdibi Köyü
Döşkaya Köyü
Ekincek Köyü
Erdal Köyü
Ergeçidi Köyü
Esmer Köyü
Geçimli Köyü
Gültepe Köyü
Güneşgören Köyü
Hacıyusuf Köyü
İkigözüm Köyü
İpekkuşak Köyü
İsaabat Köyü
Karaağaç Köyü
Karacan Köyü
Karahan Köyü
Karakuyu Köyü
Kaşönü Köyü
Kesik Köyü
Kılıçgediği Köyü
Mızrak Köyü
Mollahasan Köyü
Ocakbaşı Köyü
Ocakbaşı Köyü
Oğlaksuyu Köyü
Oğlaksuyu Köyü
Öndül Köyü
Ortayamaç Köyü
Otluca Köyü
Ozanpınar Köyü
Palandöken Köyü
Sarıgöze Köyü
Şekerbulak Köyü
Sincan Köyü
Soğukpınar Köyü
Sorguçlu Köyü
Suvar Köyü
Taşbudak Köyü
Uzunöz Köyü
Yayıklı Köyü
Yenikent Köyü
Yeniköy Köyü
Yukarıkarahalit Köyü
Yukarıkargalık Köyü
Yukarıköşk Köyü
Yukarıözdek Köyü

İlçemizin tarihi yerleri ;
Karagöz Kilisesi
KanKalesi
ZencirKale

İlçemizin geçim kaynaklarının başında hayvancılık ve tarım gelir. Hayvancılık ilçemiz için önemli gelir kaynağıdır. tahıl tarımına uygun olan yer tutak ovasıdır.

Ağrı‘mızın en verimli buğdayı Tutak ilçemizin ovasıdır, temiz ve tohumluk tur. İlçemizin halkı bu buğdaya Antep buğdayı adını vermiştir. En çok üretilen tarım ürünleri başlıca; Buğday, arpa, mercimek, nohut ve çavdardır. Şeker pancarının ekilmesinin az olma sebebi sulama yetersizliğidir.

İlçemizin akarsu kenarlarında bostanlar görülür ve çok güzeldir. Yetişen bazı meyveler; Elma, erik ve kayıdır. İlçemizin köylerinde sığır ve koyun fazlasıyla beslenir. doğu kırmızı sığırlar en yaygınıdır. 50 boğalık tohumlama istasyonu mevcuttur.

Burada hayvan ürünleri değerlendirdikten sonra, fazla kalanlar satılır. Arıcılık ve kümes hayvancılığı ilçemizde yeni geçim kaynağı olmaya başlamıştır. Ekonomik ve ticari yönden fazla gelişmeyen ilçemizin köylerinde kilim, keçe ve halıda yapılır.

 

Tutak Nerede

Tutak Nerede

BENZER HABERLER

× Online Destek