İshak paşa sarayı, nerededir, nasıl gidilir, tarihçesi, yol tarifi - Ağrı haber, ağrı haberleri, son dakika ağrı haberleri-Kent 04Ağrı haber, ağrı haberleri, son dakika ağrı haberleri-Kent 04

9 Ağustos 2022 - 15:54
şişli escort

İshak paşa sarayı, nerededir, nasıl gidilir, tarihçesi, yol tarifi

İshak paşa sarayı, nerededir, nasıl gidilir, tarihçesi, yol tarifi
Son Güncelleme :

09 Kasım 2018 - 21:02

Eski çağlara ait saraylardan biri olan İshak Paşa Sarayı, eskilerden beri yıkılmadan ayakta duran saraylar arasındadır. Osmanlının ilk kalorifer sistemli sarayı olan sarayımızın tarihçesini, mimarisini, hakkında bilgi ve nerede, nasıl gidilir hepsini tek bir yazıda mümkün olduğunca topladık

Osmanlı devletinin yapıtları arasında en iyi ve ün kazanmış eserleri arasında ikinci sırada yer almaktadır, ilk sırayı Top Kapı Sarayı alıyor. Lele devrinde yapılan bu saray dönemin son mimarisidir. İshak Paşa Sarayının tahmini olarak inşaası 100 yıl sürmüştür. Ayrıca sarayımız sadece mimari olarak değil sanatsal tarih olarakta çok büyük önem kazanmaktadır.

İshak Paşa Sarayı dünyada ilk kez kalorifer sistemli saray olarak tarihteki yerini hep korumuştur. O günleri düşünüldüğünde sarayımıza ne denli bir emek verildiği aşikardır. Sarayımız hakkında bir çok efsane anlatılmıştır. Saray zindanlarında mahkumun cezasına göre ışıklı bir ceza sistemi uygulanıyormuş, suçun ne kadar fazla ise ışık o kadar çok ne kadar az ise ışık o kadar az oluyormuş, bir nevi ışık oyunu gibi birşey, ışıkğın fazlalalığına göre mahkum cezasını çekiyormuş. Başka bir söyleyişe görede yer altı tesisatı ile çeşmelerden süt akmasıymış, sarayın komşu köylerindeki çiftçiler sağdıkları sütü bu tesisattan saraya ulaştırdığı söyleniyor.


TARİHÇESİ;

İshak Paşa Sarayı 100 yıl gibi uzun bir sürede inşaa edilmiştir. Rus askerleri birinci dünya savaşında sarayımızı kışla olarak kallanmışlar. Ülkemizin en doğusunda bulunan sarayımız şimdiki zamana kadar ayakta durmayı başarmış ve bu zaman kadar bir çok araştırmacı ve tarihçinin ilgisini çekmiştir. İshak Paşa Sarayı hakkında bir çok tarihçi ve araştırmacı yazı yazmıştır. Doğubayazıt sancakbeyliğini yaptığı Çolak Abdi Paşa döneminde sarayın inşaası başlamıştır. Daha sonra sırasıyla Abdullah Fettah Efendi, Mahmut Paşa ve son olarakda İshak Paşa sancak beyliğini yaptığı dönemlerde devam etmiştir inşaası.

O dönemler teknolojiden yoksun olunduğundan sarayın inşaası için insan ve hayvan gücüyle beyaz taşlar, Ağrı Dağından siyah taşları getirip İshak Paşa Sarayını yapmışlardır. Sarayımızın duvarları beyit ve ayetlerle süslenmiştir.

NEREDEDİR?

Bir dağın yamacına kurulan sarayımız Doğubayazıt ilçemize 5 kilometre uzaklıktadır. İshak Paşa Sarayına kendi aracınızla çok rahat gidebilirsiniz. Sarayımıza giden yollarda tabelalar ile yol güzergahı belirtilmiştir.

MİMARİSİ

İshak Paşa Sarayı dönemin çok önem taşıyan yapıtlarından biriydi, esinlendiği selçuklu mimarisi, osmanlı mimarisi ve fars mimarisi görünümlerinide yansıtmaktadır. Farklı mimarilere esinlenmesinin sebebi 100 yıl boyunca ancak inşa edilmesi ve bu süre zaafında farklı dönemlere denk gelmesi, Topkapı ve edirne sarayına benzeyen yönleride dikkar çekiyor. Sarayda sadece bir girişin olması İbrahim Paşa Sarayınada çok benzerlik göstermektedir.

İshak Paşa Sarayının toplamda 2 avlusu bulunmaktadır, alanı 7600 metre karedir. Bu avlulardan ilkinde taçkapı; çeşme, muhafız koğuşları, binek hayvanlar için yer, zindan, nöbetçi asker odası, misafirler için tesis edilen odalar vardır. İkincisinde ise; camii, minare, Çolak Abdi Paşa Türbesi, cemaat için yer, taçkapı, hizmet odalarıve taçkapı gibi odalar ve bölümler bulunur. Camiler şimdiki gibi değil çok farklı olarak korniş hatlı yıldız şeklindedir.

İshak paşa sarayın en çok giriş yapılan kapısı birinci avluda büyük taçkapı, ayrıca sarayın içinde 5 adet taçkapı vardır. cephe olarak doğu bölgesinde olan taç kapılar sarayımızın çok önemli kısmıdır. Saray için inşaa edilen düz kesme taşlar gibi yapılan kapının yüksekliği 11,8 metre, genişliği ise 10,6 metredir. Bu kapı Selçuklu yapıtından örnek alınarak yapılmıştır.

Kapının hemen sol tarafında giren çıkanı kontrol etmek için nöbetçilere ayrılmış oda bulunur, kapının sağ tarfına duvara çeşme bulunmaktadır. İlk avlunun kuzey bölümünde güvenliği ve korumayı sağlayan muhafızların koğuşları yer almaktadır, muhafızların bulunduğu koğuşların altında zindanlar yer almaktadır. İlk avlunun hemen doğu-batı bölümünde binek atlar, at arabaları vb. bölümü vardır. Bu şimdiki dönemde ahır dediğimiz alan doğu-batı bölümünde geniş bir yer kaplamaktadır.

İkinci avluda ise; ikinci avluyada geçmek için bir taçkapı bulunmaktadır. Bu kapının ise güneyinde ve kuzeyinde karşılıklı olarak 2 katlı sarayda çalışanlar için odalar vardır( hizmetli). Selamlık ikinci avlunun kuzey bölümünde yer alır önemli bölümlerden biridir. Selamlık az çok adından da anlaşıldığı önemli kişilerin ağırlandığı ve devletin işleyişi için konuşulan yerdir.

Selamlıkın hemen ardında üzeri örtülü koridorvardır bu koridor 7 basamaklı merdiven gibidir. Divan salonu koridorun sağ tarafında, sol tarafı ise camii’ye gider. İkinci avlunun en önemli bölümü ise Çolak Abdi Paşa Türbesi’dir. Bu yapıt Çolak Abdi Paşa ve eşinin( Habibe Hanım) yattığı yerdir, saray yapılırken bu bölüm çok özenle ve mükemmel bir işçilikle yapılmıştır. sekizgen ve 2 kattan yapılmıştır. Üzeri muazzam bir şekilde çarpılı, pramidan külahla daha görkemli kılınmıştır.

harem bölümüne geçmek için ikinci avlunun batısında yapılmış başka bir taçkapıdan geçilir. Harem kapısı diğer taç kapılara hiç benzemez daha farklı ve süslü yapılmıştır. Haremin gösterişli bölümü olan salonda, sarayda kalanların zaman geçirdiği, eğlence ve saray için taplantıların olduğu bölümdür. Birbirine benzeyen harem odaları yaklaşık 20’şer metre karedir. Oda şekilleri dikdörtgendir ve bütün odaların kapıları koridora açılır.

Yorumsuz Bırakmayınız…

 

 

× Online Destek