Hamur Nerede? Tarihi Nufüsu ve Köyleri - Ağrı haber, ağrı haberleri, son dakika ağrı haberleri-Kent 04Ağrı haber, ağrı haberleri, son dakika ağrı haberleri-Kent 04

2 Temmuz 2022 - 20:56

Hamur Nerede? Tarihi Nufüsu ve Köyleri

Hamur Nerede? Tarihi Nufüsu ve Köyleri
Son Güncelleme :

27 Mayıs 2018 - 13:34

Hamur Nerede M.Ö 14 yüzyıla kadar uzanan ilçemiz hamur bir çok devletin eline geçmiştir. Havaran önceki adıdır. Osmanlı topraklarına katıla tarihi 1578’dir. rus istilasına 1915 yılında uğrayan ilçemiz 14 nisan 1918 de işgalden kurtulmuştur. Ağrımıza 1927 yılında bağlanıp 1 nisan 1958 yılında ilçe olmuştur.

İlçemiz Ağrı‘nın Aladağlar eteklerinde Murat vadisi üzerine kurulmuştur. İlçemizin büyük bölümü dağlık alandır, deniz seviyesine yükseklik 1675 metre olan ilçemizin yüzölçümü 898 km2’dir.

İlçemizin iklimi kara iklimi olup, kışları çok yağışlı geçmektedir, yazları sıcak yanlız yayalarında serin bir hava seyir eder yazları, yazları yeşilliğin gür çıkması ile hayvancılıkta yemleme daha kolay olur, zaten ilçemizin başlıca geçim kaynaklarından biridir hayvancılık.

Arıcılık için ideal bir yer olan ilçemiz son zamanlarda çok önem kazanmıştır. Karadeniz bölgesinden daha iyi bir ürün için yaylalarda yapılacak olan arıcılık çok verimli olur. Selçuklu mimarisi özelliği taşıyan Sürmeli Mahmut Paşa Kümbeti ilçedeki tarihi eserlerin önemlisi ve ayakta kalabilenidir.

Bu tip kümbet ender örneklerden biridir. Ayrıca Karlıca köyünde Şoşik Kalesi, Karlıca Kalesi ve Beklemez Köyü Kardeşler Mahallesinde Urartulardan kalma yeraltı evleri ve Urartu mezarları, Süleyman Kümbette köyündeki Kümbet kalıntıları mevcuttur.İlçe Merkezinin kuzeyinde Havaran Kalesi kalıntıları bulunmaktadır.İlçe merkezi 6 mahalleden oluşur.

İlçemizin ekonomi açıdan gelişmemesine en büyük neden merkeze olan yakınlığıdır. Köylerinin bir çoğunun yolu merkeze çıktığı için resmi işleyiş haricinde ilçemizde pek aktivite görünmez. İlçemizin toplamda 46 köy bulunmaktadır. Bunlar ;

Abdiçıkmaz Köyü
Adımova Köyü
Alakoyun Köyü
Aşağıaladağ Köyü
Aşağıderedibi Köyü
Aşagıgözlüce Köyü
Aşağıkarabal Köyü
Aşagıyenigün Köyü
Ayacık Köyü
Baldere Köyü
Beklemez Köyü
Çağlayan Köyü
Ceylanlı Köyü
Danakıran Köyü
Demirkapı Köyü
Ekincik Köyü
Erdoğan Köyü
Esenören Köyü
Gültepe Köyü
Gümüşkuşak Köyü
Kaçmaz Köyü
Kamışlı Köyü
Kandildağı Köyü
Karadoğu Köyü
Karakazan Köyü
Karaseyitali Köyü
Karlıca Köyü
Kaynaklı Köyü
Kılıç Köyü
Köşkköy Köyü
Nallıkonak Köyü
Özdirek Köyü
Sarıbuğday Köyü
Seslidoğan Köyü
Seyithanbey Köyü
Soğanlıtepe Köyü
Süleymankümet Köyü
Tükenmez Köyü
Uğurtaş Köyü
Yapılı Köyü
Yoğunhisar Köyü
Yukarıağadeve Köyü
Yukarıaladağ Köyü
Yukarıgözlüce Köyü
Yukarıyenigün Köyü
Yuvacık Köyü

İlçemizde Halk Eğitim Merkezinde yün ve ipek halı dokumacılığı başta olmak üzere bir çok alanda kültürel ve mesleki kurs ve kurslar verilmektedir. Bu dokumacılık tüm ülkemizde büyük ilgi görüp pazarlanmaktadır.

Hamur Nerede İlçemizin İki sağlık ocağı bulunmaktadır. Hamur Ağrı arasında bulunan Yoğunhisar Mesire alanı, Havaran Kalesi dibindeki Ziyaret, Murat Nehri ve Mandalık Çayı ile Tatlısu Çayı kenarları yazın piknik yapmak ve dinlenmek için ideal yerlerdir.

Alabalık tesislerinde üretilen Alabalıklar da damağınızda tad bırakacak cinstendir. Ayrıca Ayvacık ve Danakıran derelerinde hakiki Alabalıklar da şifa niyetine tüketilmektedir. Keledoş, Ayranaşı, Keşkek, Bişi, Kete,Otlu peynir, çökelek… İlçenin yöresel tatlarındandır.

 

ağrı hamur ilçesi

BENZER HABERLER

× Online Destek