Ağrı OSB Yatırımcısını Arıyor!..

Türkiye’nin İran ve Orta Asya’ya Açılan Ticaret Ve Lojistik Merkezi Ağrı OSB Yatırımcısını Arıyor...

Ağrı OSB Yatırımcısını Arıyor!..
Ağrı OSB Yatırımcısını Arıyor!..
Haber albümü için resme tıklayın

Küresel tedarik zincirinde yaşanan konjektürel gelişmeler paralelinde Ağrı Organize Sanayi Bölgesi,  lojistik merkez üssü olma iddiasını sürdürüyor.

Ağrı OSB Yatırımcısını Arıyor!..

 MADEF’ten İş İnsanlarına Çağrı

Marmara Bölgesi Ağrı Dernekleri Federasyonu (MADEF) Genel Sekreteri Çetin Çelik, sadece Tekirdağ ilinde 41 Büyük sanayi işletmesi kuran ve Marmara Bölgesi’nde faaliyetlerini sürdüren Ağrılı İş insanlarına çağrıda bulunarak, habitatında İbrahim Çeçen Üniversitesi’nin de yer aldığı ve akademik olarak da inovatif desteğe sahip bölgeye yatırım yapmalarını istedi.

 KAMUOYU ARAŞTIRMALARI DİKKAT ÇEKTİ

Kariyer Kamuoyu Araştırma Merkezi (K@RAR) tarafından yapılan ve Marmara Bölgesi Ağrı Dernekleri Federasyonu (MADEF) sponsorluğunda Sanayi Gazetesi’nde  yayımlanan“Yeni yüzyılın parlayan yıldızı” adlı çalışmada;Ağrı ili ve Organize Sanayi Bölgesi SWOT analizi ile dikkat çekti.

Yapılan çalışma hakkında bilgi veren MADEF Genel Sekreteri Çetin Çelik, Ağrı ilinin uluslararası taşımacılıkta yetki belgesine sahip 10 şirketinin bulunduğunu ve bu sayının her geçen gün arttığını ifade etti. Çelik Ağrı için bu durumun tartışmasız bir üstünlük olduğunu bu durumun yapılan kapsamlı SWOT analizinde belirgin bir özellik olarak tezahür ettiğini kaydetti. 

Ağrı OSB Yatırımcısını Arıyor!..

SWOT Analizi Nedir?

Ağrı ilinin yatırım kapsamında bir SWOT analizine tabi kılındığını medya mensuplarıyla paylaşan Çelik, SWOT analizi hakkında kısa bir açıklama yaptı Çelik: “SWOT Analizi, bir projede ya da bir ticari girişimde kurumun, tekniğin, sürecin, durumun veya kişinin güçlü (Strengths) ve zayıf (Weaknesses) yönlerini belirlemekte, iç ve dış çevreden kaynaklanan fırsat (Opportunities) ve tehditleri (Threats) saptamak için kullanılan stratejik bir tekniktir.”  dedi. Çelik ayrıca bu perspektifte Ağrı’nın güçlü yönlerine de ayrıca dikkat çekerek şunları kaydetti: “Tehditleri ve fırsatları göz önünde bulundururken PEST analizi ve dış çevre analizinde makro düzeydeki koşullarla birlikte, yeni hükümet düzenlemeleri veya teknolojik değişimler gibi çevresel faktörleri gözden kaçırmazsınız. Bu kapsamda Ağrı, Avrupa rotasında E-80 karayolunun bitiş noktasındadır,  Yıllık 3 milyon yolcu kapasitesine sahiptir, İran ile en büyük sınır kapısına sahiptir, mısır silajı için Türkiye’de en fazla ekin ve mazot desteğine sahiptir.”

 Türkiye-İran Ortak OSB Alanı

Genel Sekreter Çetin; devlet yardımlarının en yoğun destek sağladığı 6. Bölge olarak da dikkat çeken Ağrı Organize sanayi Bölgesi’nin taşıdığı bu potansiyeli yanı sıra tarihi İpekyolu arkaplan ticaretiyle de göz doldurduğunu ifadeye tabi kıldı. Genç, dinamik, eğitilebilir demografyasıyla da fırsat eşitliği temelinde kalifiye işgücü potansiyeline sahiptir. Çetin, Proaktif olarak Ağrı’da kurulan özellikle Ağrı OSB Teknik kolleji ve diğer mesleki teknik Eğitim Kurumları aracılığıyla sanayi dünyasının vazgeçilmezi ara eleman sorununun bölgede yaşanmayacağını dile getirdi.

Çetin, makro düzeyde Türkiye-İran ilişkilerinin geldiği nokta iç açıcıdır, sevindiricidir. Her iki ülkenin de Ağrı Organize Sanayi Bölgesi’nin ortak bir paydada ele alınması ve bunun uluslararası ilişkiler düzeyinde dillendirilmesi memnuniyet vericidir. dedi. 

Ağrı OSB Yatırımcısını Arıyor!..

10 Milyar Dolarlık Hazır Pazar

K@rar Kamuoyu araştırma tarafından yayınlanan çalışmada İran, şu noktalar da dikkat çekti:

Tarihin en önemli ticaret yollarından biri olan İpekyolu üzerinde konumlanan ve oldukça stratejik bir noktada bulunan İran, genç ve büyük nüfusu (81 milyon), gelişmeye açık olan sektörleri ve doğal kaynaklarıyla dünyanın en önemli ekonomileri arasında bulunmaktadır.

Ticaret ve yatırım için büyük fırsatlar sunan ülkenin ekonomisi genel olarak doğal kaynakların ihracatına dayanmaktadır. Devlet ağırlıklı sanayi sektörü GSYİH içinde %12’lik paya sahiptir. Özel sektör yatırımlarının artırılması için teşvikler artırılmış ve yatırımlara rehberlik edecek kurumlar oluşturulmuştur.

Türkiye ile İran arasında yıllık ticaret hacmi 10 milyar dolardır. Bu miktarın 235 milyon dolarlık kısmı Gürbulak Sınır Kapısı’nda gerçekleşmektedir.

Ülkemiz ağırlıklı olarak İran’dan petrol, doğalgaz ve petrokimya ürünleri ithal ederken sanayi ürünlerini ihraç etmektedir.

07 May 2024 - 11:03 Ağri- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kent04 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kent04 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kent04 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kent04 değil haberi geçen ajanstır.