Gazeteci Birgül sordu, Ağrı’nın kadın adayları cevapladı: Kadın şiddet hattı kurduracağız!..

Kent04’ün de köşe yazarı olan Gazeteci İhsan Birgül, 2024 Mahalli İdareler Seçimlerine bir hafta kala, Ağrı genelinde kadın belediye başkan adaylarına, kazanmaları durumunda özellikle kadınlar için yapacakları projelerini sordu.

Gazeteci Birgül sordu, Ağrı’nın kadın adayları cevapladı: Kadın şiddet hattı kurduracağız!..
Gazeteci Birgül sordu, Ağrı’nın kadın adayları cevapladı: Kadın şiddet hattı kurduracağız!..
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Munzurpress.com’dan Gazeteci İhsan Birgül’ün haberi..

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2023 verilerine göre 511 bin küsur nüfusa sahip olan Ağrı’nın kadın nüfusu 245 bin.

Kadınların en çok sorun yaşadıkları şehirlerin başında gelen Ağrı’da merkezde 3 kadın aday var. Eleşkirt ilçesinde dışında ilçelerde de en az bir kadın aday var.

Toplumsal cinsiyetten ekonomik krize, aile içi şiddetten sosyal yaşam kısıtlamasına kadar onlarca sorun ile karşı karşıya olan Ağrı’da kadın adaylara kadınlara yönelik projelerini sorduk. Sadece bir tanesi Ağrılı olmayan adayların hepsi de dersine iyi çalışmış gibi, hepsi de alana hakim ve Ağrı’daki kadınların sorunlarından haberdarlar.

DEM Parti Ağrı Eşbaşkan Adayı Hazal Aras, DEVA Partisi Ağrı Belediye Başkan Adayı Ayten Erat, TKH Ağrı Belediye Başkan Adayı Jînda Daş, DEM Parti Doğubeyazıt Eşbaşkan Adayı Aygül Aşan, CHP Hamur Belediye Başkan Adayı Birsen Bayar ve Doğubayazıt Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yıldız Acar’a kadın aday olarak kadınlar için neyi hedeflediklerini ve hangi projelerle seçime girdiklerini sorduk.

Gazeteci Birgül sordu, Ağrı’nın kadın adayları cevapladı: Kadın şiddet hattı kurduracağız!..DEM Parti Eşbaşkan Adayı Hazal Aras

KADINLAR İÇİN NEFES ALABİLECEK BİR ŞEHİR

Ağrı’yı hem kadın ve çocukların nefes alabileceği bir şehir hem de kadınların resmi kurumlarla gereken ilişkilenmeyi sağlamak için gereken tüm çalışmaları yapacaklarını belirten DEM Parti Eşbaşkan Adayı Hazal Aras, projelerini söyle sıraladı;

Kadın politikalar müdürlüğü kurmak. Bu müdürlük ile sorunları tespit etmek ve yine çözüm noktasında kadınlarla birlikte oluşturulan havuzda çözüm yolu aramak

 • Kadın şiddet hattı kurmak
 • Her hafta perşembe günü tüm ulaşım hatlarını kadınlara ücretsiz yapmak
 • Kadınların ve çocukların nefes alabileceği bir Ağrı için 18 mahallenin 18’inde de kadın ve çocuk parkı yapmak
 • Kadın yaşam merkezi kurulacak. Bu kapsamda çeşitli nedenlerden dolayı kendilerinde bulunan potansiyeli açığa çıkaramamış kadınlarımıza bu potansiyeli açığa çıkarmak
 • Kadınların ürettiklerini pazarlayacak alanlar yaratarak, kadınların üretime teşvik etmek
 • Kadın kooperatifi kurularak, kadın istihdamına dönük çalışmalar yapmak
 • Her mahalleye kurulan semt pazarlarında kadınlara ait standlar kurmak
 • Bir Test Bir Projesi ile kadınlarda erken meme kanseri teşhisi için kurulacak seyyar mamografi aracı ile mahallelerde tarama yapmak
 • Kamu ve özel sektörde çalışan emekçi kadınlarımızın çocuklarını güvenle teslim edebilecekleri kreşler açmak

Gazeteci Birgül sordu, Ağrı’nın kadın adayları cevapladı: Kadın şiddet hattı kurduracağız!..DEVA Partisi’nin adayı Ayten Erat

HALKIN YANINDA DURACAĞIZ

İlk kez Ağrı’da seçime giren ve “DEVA ile Yaşanılabilir Bir Ağrı Mümkün” sloganı ile yola çıkan DEVA Partisi’nin adayı sağlıkçı Ayten Erat, kadına yönelik projeleri için şunları sıralıyor:

Kadınların sosyal aktivitelere katılabilecekleri, el becerilerini geliştirebilecekleri , kültür ve sanat eğitimleri alabilecekleri, ev ekonomisine katkı sunabilecekleri ve danışmanlık desteği alabilecekleri Ağrı Kadın Yaşam Merkezî kuracağız.

 • Parklarımızı kadın ve çocuk dostu parklar olarak düzenleyecek ve sayılarını artıracağız.
 • Yaşlı Sosyal Bakım Merkezî Projesi ile yaşlılarımızın hayat kalitesini artıracağız.
 • Ağrı Aile Gelişim ve Danışmanlık Merkezi (AGDAM) kurarak halkımızın her anında ve yanında olacağız.
 • Yeni iş kuran ev hanımlarına fiziki ve dijital destek sağlayacağız.

Gazeteci Birgül sordu, Ağrı’nın kadın adayları cevapladı: Kadın şiddet hattı kurduracağız!..TKH Ağrı Adayı Jinda Daş

TOPLUMCU POLİTİKALAR İZLEYECEĞİZ

TKH Ağrı Adayı Jînda Daş, toplumcu ve kamucu bir belediyecilik anlayışı ile kadınların hayatlarını kolaylaştıracaklarını söylüyor;

“Türkiye Komünist Hareketi’nin Ağrı kadın belediye başkan adayı olarak Ağrı’da yaşayan tüm emekçilerle birlikte toplumcu, kamucu bir belediyecilik kurmak için göreve talip oldum. Ağrı’nın kadın adayı olarak, Ağrı’da çalışan tarım işçisi veya mevsimlik işçi kadınların sorunlarını biliyorum. Hem ev içi emek veren hem tarla bahçe işlerinde çalışan ancak emeği görülmeyen Ağrılı kadınlarımız unutulmuş gibidir. Onların hayatlarını kolaylaştıracak çözümleri emekçi kadınlarımız ile birlikte üreteceğiz.
Çocuk, hasta, yaşlı bakım evi olmak üzere kadınların üzerine yıkılan ev işleri ve ev içerisine devredilen bütün bu yükler kamu hizmeti olarak kamusallaşacaktır. Komünistlerin yönetiminde bütün yerellerde yeterli sayıda kreş, hasta-yaşlı bakım evleri, çamaşırhane ve aşevleri hizmete açılacaktır. Bütün hizmetler ücretsiz ve ulaşılabilir olacaktır. Kadın bir aday olarak memlekette çalışan kadınların yaşadıkları her sorunu biliyor ve hissediyorum. Kadınların ev içine hapsedilmesinin karşısında özgür bir yaşam kuracağız. Bugünkü sömürü düzeninde başta kadınlar olmak üzere emekçiler kendilerini geliştirme fırsatı bulamıyor. Her emekçi kendisini iş dışında geliştirme, yeni beceriler kazanma, dünyadaki gelişmelerden haberdar olma hakkına sahiptir.
Komünistlerin yönetiminde her semtte sinema, tiyatro, tartışma merkezi, beceri atölyeleri ve kütüphanelerin yer aldığı halk kültür evleri kurulacaktır. Emekçilerin bilimsel ve teknolojik gelişmelerden haberdar olması için bilim merkezleri kurulacaktır.
Tamamen kamucu bir anlayışla, halkın sahip olduğu kaynakları yine halkın kullanması için rant ve talan düzenine son verecek, ihale ve taşeron sistemini kaldıracağız. Ağrıda emekten yana, laiklikten yana, kamuculuktan yana politikalarla şehri daha yaşanabilir, güvenli kılacağız”
Gazeteci Birgül sordu, Ağrı’nın kadın adayları cevapladı: Kadın şiddet hattı kurduracağız!..DEM Parti Doğubeyazıt Belediye Eş Başkan Adayı Aygül Aşan

ÇOCUKLU KADINLARA ÜCRETSİZ ULŞIM HAKKI

DEM Parti’nin demokratik anlayışı ile ekolojik kadın özgürlükçü çoğulcu paradigmasını özümseyerek, bu coğrafyada ezilen ve sömürülen bütün halkların, işçilerin, kadınların, bütün farklılıkların özgürlüğü ve adaleti için mücadele edeceklerini belirten DEM Parti Doğubeyazıt belediye eş başkan adayı Aygül Aşan, kadınların sosyal, siyasal, toplumsal, ekonomik süreçlerin tamamında inşacı olması için; yerelde yaşayan tüm kadınlar için anadilinde eğitim, kentsel planlama, mimari, afet koordinasyon merkezleri ve kentsel hizmetlerden eşit yararlanma ilkesi çerçevesinde projeler üreterek etkin biçimde uygulayacaklarını söylüyor:

 • Kadın politikalarını belirleyen tüm birimlerde genç kadınların kendi özgün örgütlenmelerini güçlendireceğiz; söz, yetki ve karar mekanizmalarına etkin katılımlarını destekleyeceğiz.
 • Kadınların aşından, sofrasından, emeğinden çalarak savaşın bütçesini oluşturan, kadınları üretim alanlarının dışına itmek isteyen, yoksulluğu kadınlara kader olarak dayatan, cinsiyetçi politikalara karşı yerinden ve yerelden üretimi esas almaya devam edeceğiz
 • Her yıl ‘Kadın Ekonomisi’ başlığıyla projelerimiz kapsamında belirli yerlerde kadın üreticilerin stantlarını açarak ürünlerini sergileyecekleri festivaller düzenleyerek kadınların ekonomik anlamda güç kazanmasını sağlayacağız.
 • Kadınlar için indirimli JINKART uygulamasını hayata geçireceğiz
 • Genç kadınları güçlendirmek üzere ücretsiz etüt-eğitim, kültür sanat faaliyetleri yürüten merkezler kuracağız
 • Üniversiteyi kazanan ancak maddi zorluklardan kaynaklı üniversiteye gidemeyen veya üniversite eğitimini sürdüremeyen genç kadınlar için burslar vereceğiz.
 • Hasta, yaşlı, engelli bakım emeği veren kadınlarla dayanışma içerisinde olacak onların talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda politikalar üretecek ve bu politikaları hayata geçireceğiz.
 • Belediyelerimizde sağlık birimleri inşa edecek, kadın sağlığına dair özel projeler geliştireceğiz.
 • Her yıl ‘Dikili Bir Ağacın Yoksa Sen De Yoksun’ sloganıyla mevsimlerine göre düzenlenen fidan dikim kampanyalarını yaygınlaştıracağız. Kent ormanlarımızı biz kadınlar birlikte kuracağız.
 • Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğünün bünyesinde Fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddete maruz kalan; ayrımcılığa uğrayan; aile içi şiddet mağduru olmasa da kendi ayakları üzerinde durabilmek için destek isteyen kadınlara hukuki, psikolojik ve sosyal danışmanlık hizmetleri ile aile içi sorunların çözümüne yönelik danışmanlık ve eğitim hizmetleri sağlamak için Aile Danışma Ve Eğitim Merkezi kurarak halka hizmet etmek
 • Kadın Danışma Merkezi ile Aile Danışma ve Eğitim Merkezine kurarak başvuran kişilere gerekli danışmanlık hizmetlerini vermek, gerektiğinde ilgili kurum ve kuruluşlara yönlendirmek. Bu şekilde toplumun ihtiyaçlarına cevap verilir.
 • Kadınların el emeği ürünleri veya ticari değeri olan diğer ürünleri alıp satabileceği merkezler oluşturmak suretiyle kadının ekonomik olarak güçlendirilmesine katkıda bulunmak için projeler üretip hayata geçirmek.
 • 0-4 yaş grubu çocuklu kadınlara ücretsiz ulaşım hakkı sağlanacak

Gazeteci Birgül sordu, Ağrı’nın kadın adayları cevapladı: Kadın şiddet hattı kurduracağız!..CHP Hamur Belediye Başkan Adayı Birsen Bayar

HAMUR’U BERABER YÖNETECEĞİZ

16 bin küsur nüfusa sahip Hamur’da ilk kez bir kadın aday oluyor. CHP adayı eğitimci Birsen Bayar, yapacakları işleri sebepleri ile birlikte şöyle sıralıyor:

“Adaylığımın resmen onaylandığı tarihten bugüne hazırladığımız projelerin temelini kadınlar ve aile üzerinden oluşturduk.

Her şey güzel Hamur için diyerek bu yola çıkarken kendi hemcinslerime güvenerek çıktım. Bu hareket bir kadın hareketi olacak diye karar aldım. Hamur’un kötü tarihini değiştireceğimiz inancıyla projelerimizi hazırladık.

 • Doğunun en kadim şehrinin en kadim ilçesi Hamur’u kadın hemşehrilerimiz, kız kardeşlerimizle geliştireceğiz.
 • Cumhuriyet tarihinin en derin ekonomik krizinin yaşandığı dönemlerdeyiz. Türkiye Yüzyılı diye diye önümüze ekonomik afet konuldu. 31 Mart’ta Hamur olarak CHP belediyeciliğine kavuştuğumuzda bizler Hamur kadın hemşirelerimizle birlikte çalışacağız. Her işimizde Hamur’un asıl sahibi kadınlar ile görüşüp kararlarımızı bu yönde alıp uygulayacağız.
 • 21’inci yüzyılda ve Türkiye Yüzyıl’ı diyen bir iktidarın yönettiği belediyeye sahip Hamur ilçemizde hiçbir mahallesinde çocuk alanı yok. Tek bir kreş yok. Yeşil alan yok. Biz her mahalleye parklar yeşil alanlar ve yürüyüş yolları açacağız. Ev hanımlarını çalışma hayatı içine almak adına çeşitli projeler hazırladık. Kadınları hayatın her alanında destekleyeceğiz.
 • Ülkemiz kadınlarına çok şey borçludur. Mutlu ve huzurlu kadın demek toplumun huzuru ve mutluluğu demektir. Bunun farkında olan bir yönetim anlayışı içinde olacağız. Ekonomik afetin yükü altında ezilen ev kadınlarımızı meslek edindirme kursu yolu ile önce meslek sonra iş kazanımına yönlendireceğiz. Kooperatifleşme ile her ev kadınına maaş kartı vereceğiz
 • Ülkemizin geleceğini oluşturan çocukları ve gençleri yetiştiren kadınlarımızı üretim kooperatifleri yoluyla destekleyeceğiz. Sosyal, kültürel ihtiyaçlarına göre tesisler açacağız. Okuma yazma bilmeyen kadınlara yönelik okuma yazma kursları açacağız. Aile yaşam merkezi ile 65 yaş üstü kadınlarımızı sosyal hayata dahil edeceğiz.
 • Anneleri endişelendiren sokakta başıboş gezen sokak hayvanlarına barınak yapacağız. Anne kartlarımız ile 0-6 yaş arası çocuğu olan annelere süt-gıda desteği yapacağız
 • Yerinde üretimi destekleyerek tarım ve hayvancılık ile uğraşan kadınlarımızı ekonomik olarak destekleyeceğiz. Hayatın her alanında kadınlarınızı tanıyan, onları anlayan, onlardan biri olarak önce toplum içindeki saygın yerini koruyan kollayan anlayışla belediyemizi yöneteceğiz”.

Gazeteci Birgül sordu, Ağrı’nın kadın adayları cevapladı: Kadın şiddet hattı kurduracağız!..Doğubeyazıt Mevcut Belediye Başkanı Yıldız Acar

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ UYGULAMALARI

Şu anda Doğubeyazıt’ta mevcut belediye başkanlığını yapan Yıldız Acar, bu sefer de seçime bağımsız aday olarak giriyor. Acar’ın 31 Mart’ta tekrar seçilmesi durumunda kadınlara yönelik yapmak istediği projeler şöyle:

 • Kadın girişimciliği ve kadının iş gücüne katılımı konusunda “Tarladan halka” projemizle ekilen organik ürünlerden elde edilen ürünleri yine aynı pazarda halkın sofrasına uygun ve organik ulaştırmak.
 • Toplumsal cinsiyete ve kadın şiddetine karşı uygulama merkezi ve bilinçlendirme projesi.
 • Toplumda psikolojik ve fiziksel şiddet gören kadınların hukuksal haklarını koruyacak ve aynı zamanda maddi imkanları olmayanlara avukat tahsis ederek hukuki destek sağlama projesi.
 • Kadın Danışma Merkezleri Ağı ve Kadına Yönelik Şiddet Veri Tabanını geliştirerek sosyologlarımız eşliğinde gerekli desteğin sağlanması.
 • Bağımsız Kadın sığınağı oluşturarak güvenli huzurlu ve destek merkezi projesi.
 • Anne-çocuk ve yaşlılarımızın günlük hayatta dinlenebilecekleri ve emzirme olanağı sağlayan “MOR CAFE” ler inşa etmek.
 • İkincisini kurduğumuz kadın spor salonlarını şehrimizin farklı bölgelerinde arttırarak daha sağlıklı yaşam sürdürmek.
 • Kadın istihdamını büyütmek amaçlı “ EVİM İŞİM” projesiyle Kadınlarımızın kendi ekonomik özgürlüğünü kazanmaları için imkan sağlayarak evde boş zamanlarında çalışma imkanı sağlamak.
 • Kurduğumuz kadın kooperatifinin çalışma kollarını geliştirerek kadınların iş alanındaki istihdamını büyütmek.
 • “Kadının eli bu şehire değmeli” projemizle şehrin her noktasını kendi evi gibi temizleyen kadın personellerimizin sayısını arttırıp daha temiz bir şehir inşaa edeceğiz.

23 Mar 2024 - 13:28 Ağri- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kent04 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kent04 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kent04 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kent04 değil haberi geçen ajanstır.