Yarışın Ak Parti ile Dem arasında geçeceği Ağrı'da bir çok aday bulunuyor!..

31 Mart yerel seçimlerini sadece 19 gün kalırken Sitemiz köşe yazarlarından Ağrılı Gazeteci İhsan Birgül, her seçimi tartışmalı ve hep sürprizlere gebe olan Ağrı’ya mercek tuttu.

Yarışın Ak Parti ile Dem arasında geçeceği Ağrı'da bir çok aday bulunuyor!..
Yarışın Ak Parti ile Dem arasında geçeceği Ağrı'da bir çok aday bulunuyor!..
Haber albümü için resme tıklayın

Munzurpress.com'dan İhsan Birgül'ün haberi.. 

Kürt siyasal hareketlerin belediyeyi kazanmaya başlaması ortak aday Orhan Alpaslan ile 1979 yılında başlıyor. Genelde muhafazakar ve sağcı belediye başkanlarına sahip Ağrı’da HADEP adayı Hüseyin Yılmaz’ın 1999’da seçimi kazanmasıyla belediye seçimleri artık yeni bir evreye girdi. Sonraki süreç artık AKP ile HADEP sonrası devam edecek partiler geleneği arasındaki güç savaşına dönüştü. 2014’te yenilenen seçimleri Sırrı Sakık’ın tekrar kazanması, 2019’da Savcı Sayan’ın seçimi büyük farkla alması buna örnek gösterilecek durumlardır.

Kendine has seçim atmosferi ile her zaman dikkatleri üzerine çeken Ağrı’da;

kim nereden aday, hangi parti nerede ve hangi özellikleri taşıyan adaylar ile giriyor? Hangi partide kadın aday çok, hangisinde kadın aday yok? Partilerin aday tercihlerini belirleyici olan kriterler nelerdir?

Yine birçok değişik aday profilleri ve söylemleri ile devam eden seçim süreci, 31 Mart sabahına kadar değişik sürprizlere gebe gibi…

Birçok sürprizin olacağı Ağrı seçimlerinin net olan konusu bir önceki seçimde olduğu gibi seçimin DEM Parti ve AKP arasında geçeceği gerçeği. Diğer partilerin etkisi ismi geçen bu partilerden birine kazandırmak veya kaybettirmek olacak. Yine de hiç tahmin etmediğimiz bir sonuç da olabilir…

Peki partiler kimlerle seçimlere giriyor?
Seçimin favori partisi DEM Parti 2019 seçimlerindeki yanlış aday seçiminden ders çıkarmış olacak ki Ağrı da olabilecek en güçlü eş başkan adayı ile seçime giriyor. Diyadin eski belediye başkanı Hazal Aras’ı eş başkan adayı gösteren DEM Parti, Aras ile birlikte yine kendisi de Ağrılı olan ve yıllardır Ağrı’da esnaflık yapan Mehmet Akkuş’u aday göstermiş bulunmakta.

Yarışın Ak Parti ile Dem arasında geçeceği Ağrı'da bir çok aday bulunuyor!..

Dem Parti Ağrı Belediyesi Eş Başkan Adayları Hazal Aras ve Mehmet Akkuş

DEM Parti geleneğinin 2019 yerel seçimlerinde bir tanesi Bitlisli, bir tanesi de Elazığ iki eş başkanı adayı göstermesi halkta çok tepkiye yol açmıştı. Zaten seçimi de hiç beklemediği bir farkla kaybetmişti.

“Yarım kalan hikayeyi tamamlamaya geliyoruz” sloganı ile yola çıkan DEM Parti eş başkan adaylarının seçimi kazanmalarına kesin gözüyle bakılırken, ilçeler için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Merkez ile birlikte Doğubeyazıt ve Diyadin’de DEM Parti’nin kesin zaferi beklenirken Taşlıçay’da sürpriz bekleniyor. Patnos ise DEM Parti’nin en çok zorlanacağı ilçelerin başında geliyor. Hamur, Tutak ve Eleşkirt’te DEM Parti’nin kazanması uzak ihtimal.

Hamur ve Eleşkirt dışındaki ilçelerde eşbaşkanlık sistemi ile seçime giren DEM Parti’nin aday tam listesi şöyle:

  • Diyadin: Adnan Doğan-Hayat Zorbay
  • Doğubayazıt: Kenan Alkan-Aygül Aşan
  • Eleşkirt: Menderes Yıldız
  • Hamur: Hikmet Adıgüzel
  • Patnos: Rojbin Kartal Manzak-Kerem Kırtay
  • Taşlıçay: Mehmet Ali Budak-Cemile Duman
  • Tutak: Mahmut Tataş- Dilan Başboğa

Seçimin diğer en güçlü partisi olan AKP’de ise herkes eski il başkanı ve MYK üyesi Abbas Aydın’ın adaylığının resmi açıklamasını beklerken, sürpriz bir şekilde eski baro başkanı avukat Mehmet Salih Aydın’ın Ağrı belediye başkanlığı adaylığı açıklandı.

Yarışın Ak Parti ile Dem arasında geçeceği Ağrı'da bir çok aday bulunuyor!..

Ak Parti Ağrı Belediyesi Başkan Adayı Avukat Mehmet Salih Aydın

Gerek AKP çevresinde gerekse genel Ağrı kamuoyunda merak edilen soru şu; Abbas Aydın ve temayül yoklamasına katılan diğer 18 AKP aday adayının seçim sonuçlarına nasıl bir etki yapacağı…

Ağır bir borç altında olan Ağrı belediyesine bu sefer avukat Mehmet Salih Aydın ile talip olan AKP; Taşlıçay, Hamur ve Eleşkirt’te mevcut başkanlar ile devam ederken, Doğubayazıt’ta Cengiz Çelik, Patnos’ta daha önce LDP’den belediye başkanı seçilip sonra AKP’ye geçen Abdulhalik Taşkın, Tutak’ta Fevzi Sayan, Diyadin’de ise MHP kökenli Rıfat Polat ile AKP’nin seçim sloganı ise “gerçek belediyecilik”.

CHP Ağrı merkezde eski belediye başkanı Fevzi Bulut’un yeğeni Erkan Bulut ile girerken, Diyadin’de Recep Yenigün, Patnos’ta Metin Sağlam, Hamur’da Birsen Bayar, Eleşkirt’te Nihat Serhatlı, Tutak’ta ise eski belediye başkanı Fırat Öztürk’ün eşi avukat Zehra Öztürk ile yarışacak. Taşlıçay ve Doğubayazıt’ta CHP belediye başkanı seçiminde DEM Parti adaylarını

destekleyecek. CHP adaylarını belirlerken daha çok tanınmış ve geniş ailelere mensup bireyleri ön planda tutuyor.

DEM Parti’den sonra en fazla kadın aday gösteren parti konumunda.

Gelecek Partisi eski Ağrı il başkanı Murat Gök’ü ortak aday gösteren Saadet Partisi ve Gelecek Partisi, ilçelerde ise Saadet Partisi adaylarını destekleyecek.

DEVA Partisi ilçe olarak Tutak ve Doğubayazıt’ta kendi adayları ile seçime girerken, Diğer ilçelerde de sadece kendi meclis üyesi adaylarını destekleyecek. Ağrı merkez belediye başkanlığı için kadın aday gösteren ikinci parti. DEVA Partisi’nin adayı Ayten Erat.

İyi Parti de dağılan Altılı Masa’nın diğer bileşenleri gibi seçime kendi parti logosu ile giriyor. Tüm ilçelerde aday gösteren İyi Parti’nin Ağrı merkez adayı Metin Aydemir

Ağrı merkezdeki iş insanı Mehmet Arif Yılmaz’ı aday gösteren HÜDA-PAR, sadece Eleşkirt, Hamur ve Tutak ilçelerinde belediye başkanı adayı gösteriyor. Kadın aday göstermeyen partiler arasında yer alan HÜDA-PAR, 23 yaşındaki gazeteci Eleşkirt adayı Ümit Oktan’la en genç adaya sahip parti.

Yeniden Refah Partisi’nin Ağrı belediye başkanı adayı, “Milli Görüş”ün tanınmış isimlerinden Süleyman Erim’in oğlu Mehmet Şafi Erim.

TKP sadece Ağrı merkezde belediye başkanı adayı gösteriyor. Tüm ilçelerde de belediye meclisi ve il genel meclisi adayları mevcut. TKP’nin Ağrı merkez adayı Sedat Şahbal, Patnos adayı ise Deniz Özbek.

Adaylığını geri çeken Diyadin adayı Davut Işık’ın hangi partinin adayını destekleyeceği henüz belli değil.

Ağrı seçimlerinin olmazsa olmazı olan bağımsız adaylar bu seçimde de mevcut. Ki bunların çoğu ya küskünlerden oluşuyor ya da herhangi bir partide yer almak istediği halde yer bulamayanlardır. Bağımsız adaylar içinde en tanınanı Doğubeyazıt’ın mevcut belediye başkanı Yıldız Acar. Acar 2019 yerel seçimlerinde HDP’den başkan seçildi. Fakat daha sonra partisi ile yaşadığı problemlerden dolayı istifa ederek belediye başkanlığına bağımsız devam etti. Şu anda da bağımsız belediye başkan adayı olarak yarıştaki yerini almış durumda.

Adaylık tercihlerinde neredeyse tüm partilerin ortaklaştığı nokta tanınan bir aileye mensup olan veya kalabalık nüfusa sahip bir aşiretten gelen bireyler. DEM Parti bunu aşmış gibi olsa da hala mantığın kırıntılarını yaşadığı ilçeler mevcut. Onun dışındaki partilerde bu zihniyet fazlasıyla hakim.

Bunun dışında aday profilleri genellikle devlet kademelerinden gelen kişilerden oluşuyor. Ne de olsa “devlet kapısı görmüş”mantığı da bunda ciddi bir faktör.

2019 seçimlerinde HDP’nin yaptığı ithal aday hatası bütün partilere ders olmuş gibi. Neredeyse tüm ilçeler dahil aday gösterilenlerin ezici çoğunluğu Ağrılı ve Ağrı’da yaşayan kişiler. Tüm partilerin yönetim kademeleri şunu rahatlıkla söyleyebiliyor “biz seçim süreci dışındaki zamanlarda bu partinin yükünü çekerken, adaylık zamanı içimizde bu şehri yönetecek biri yok mu ki dışarıdan aday getiriliyor. Zaten bu reflekslerin etkisi seçim sonuçlarında açığa çıkıyor.

Kadın temsiliyeti konusunda, belediye başkanı adayı düzeyinde sadece DEM Parti, CHP ve DEVA Partisi kadın aday gösterirken, diğer partilerin ilçelerde bile kadın aday göstermemiş olması kadın seçmen ile aday arasında bir set kurmuş oluyor.

DEM Parti daha çok Kürtlük ve iktidar karşıtlığı üzerinden seçim politikalarını izlerken, diğer partiler daha çok iş vaadi, hizmet vaadi ve hemşerilik olgusu üzerinden hareket ediyorlar. Bundan dolayı da Batı’nın aksine tüm adaylar esnaf ziyaretlerinde Kürtçe konuşuyor. Adaylar rakiplerini alt etmek için sosyal medyayı da yoğun bir şekilde kullanıyorlar. DEM Parti eş başkan adayları Hazal Aras ve Mehmet Akkuş’un kendi sosyal medya hesaplarınıda servis ettikleri çöp yığınları ve bozuk yollar, AKP Patnos adayı Abdulhalik Taşkın’ın paylaştığı Patnos’un çukur ve çamur mahalle arası yolların videoların seçmen kararında ciddi bir etki yapacak gibi görünüyor

12 Mar 2024 - 14:41 Ağri- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kent04 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kent04 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kent04 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kent04 değil haberi geçen ajanstır.