Kızılaslan; “Demir yolu hamlesi Ağrı’ya ciddi bir fayda sağlayacaktır”

İstanbul Ağrı Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Vefa Kızılaslan, Ağrı’nın son dönemde Türkiye’de yapılan kalkınma hamlelerinden hak ettiği payı alabilmesi için bütün Ağrılıların ve Ağrı’yı temsil eden bütün STK ve oluşumların ortak hareket etmesi gerektiğinin önemine dikkat çekti.

Kızılaslan; “Demir yolu hamlesi Ağrı’ya ciddi bir fayda sağlayacaktır”
Kızılaslan; “Demir yolu hamlesi Ağrı’ya ciddi bir fayda sağlayacaktır”
Haber albümü için resme tıklayın

KENT04 HABER 

Dernek sosyal medya hesapları üzerinden derneğin Ağrı’nın kalkınmasına yönelik sürdürdüğü çalışmalara ilişkin dernek yönetim kurulu adına bilgilendirme yapan Başkan Kızılaslan, Ağrılıların İstanbul’daki nüfusuna dikkat çekti.

Kızılaslan; “Demir yolu hamlesi Ağrı’ya ciddi bir fayda sağlayacaktır”

İstanbul Ağrı Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Vefa Kızılaslan

  • Önümüzdeki 31 Mart yerel seçimlerinde birçok Ağrılının, İstanbul’un farklı noktalarında farklı pozisyonlarda aday olduğunu kaydeden Kızılaslan, yürüttükleri çalışmalarla Ağrılı adaylara destek olmaya çalıştıklarını kaydederek;
“ Kıymetli hemşehrilerim malumunuz yakın zamanda İstanbul Anadolu yakası ve Avrupa yakasında 31 Ağrı derneğini bir araya getirip ciddi bir dayanışmaya ön ayak olduk. Burada burs faaliyetleri, kalkınma raporu, tanıtım etkinlikleri, yerel seçimler, dernek faaliyetleri gibi birçok hususta “Ağrı Lobisi” ni nasıl daha etkin hale getireceğimizi konuştuk. Buna benzer verimli etkinliklerimizin de etkisiyle yerel seçimlere giderken, İstanbul un birçok ilçesinde farklı partilerden hemşehrilerimiz, önemli pozisyonlarda adaylıklarını açıkladılar. 
Beklentimiz günün sonunda tüm adaylarımızın seçilip Ağrılıların artık İstanbul u yönetmekte söz sahibi olmasıdır. Bu kapsamda Silivri den Kartal a kadar hemşehrilerimizi takip ediyor, destek sunuyor, ciddi lobi faaliyetleri sürdürüyoruz. İstanbul bugün ticaretin, siyasetin, turizmin kısaca Türkiye’ nin kalbi durumundadır. İstanbul da hemşehrilerimizin söz sahibi olması demek; İstanbul da gençlerimizin iş olanaklarına daha yakın olması, iş insanlarımızın problemlerinin daha hızlı çözülmesi gibi birçok avantaja sahip olmak demektir. Tabi bu kazanımların memleketimiz Ağrı’ ya da pozitif olarak yansıması kaçınılmazdır.
Kıymetli hemşehrilerim yine takip ettiğiniz üzere birçok farklı sosyal medya platformunda gerek yazılı gerek görsel olarak “Ağrı ya demiryolu” nun getirilmesi gerektiğini ifade etmiştik. Bu haklı talebimizi birçok mecrada ifade etmeye ek olarak “Ağrı Kalkınma Raporu” nu yayımladık. Demir yolu başta olmak üzere memleketimizin kalkınmasına dair birçok projeyi içeren raporumuzu sosyal medyada da kamuoyunun istifadesine sunduk. Yine buna ek olarak raporumuzu dergi haline getirip TBMM de Ağrılı milletvekilleri ve bürokratlarımıza sunduk. Halkımızın taleplerini en üst düzeyde dile getirdik. Özellikle belirtmek isterim ki bu işin takipçisi olarak gündemde tutmaya da devam edeceğiz.
Bu talebimizi dile getirirken ticaret rotasının artık doğu ya döndüğünü, bugün kısıtlı ticari ilişkilerimiz olan İran ile ticari hacmimizin zamanla artacağından bahsettik. Dolayısıyla Türkiye’nin İran’a açılan kapısı Ağrı ilimizin demiryolu talebinin değerlendirilmesi gerektiğini ifade ettik. Zaman bizi haklı çıkardı ve dün İran ile 10 anlaşma imzalanıp ticaret hacminin 30 milyar dolara çıkarılması hedefi açıklandı. Bu 10 adet anlaşmanın hepsi Ağrı ilimizi ciddi şekilde ilgilendirmekle beraber özellikle “demiryolu taşımacılığı” ve “serbest ticaret bölgeleri oluşturulması” maddeleri kıymetlidir. Detayları merak edenler ; https://www.iletisim.gov.tr/turkce/ haberler/detay/turkiye-ile-iran-arasinda-10-anlasma-imzalandi linkten bakabilirler. İki ülke arasında demir yolu inşa edilmesi, serbest ticaret bölgelerinin oluşturulması, ticari kolaylıklar sağlanması gibi ilimize çok ciddi katma değerler sağlayacak anlaşma maddeleri bulunmaktadır.
Dolayısıyla bu gelişmeleri doğru yorumlayarak STK, bürokrat, siyasiler, basın ve akademisyenlerimiz yani “Ağrı İli Lobisi” olarak, ilimizi bu kalkınma hamlelerinden faydalandıralım. Ağrı ili dayanışmaya, birlikte omuz omuza mücadele edilmeye layık potansiyeli yüksek bir şehirdir. Ağrı ilinin kalkınmaya, halkının yoksulluk sarmalından kurtulmaya ihtiyacı vardır. Demiryolu hamlesi bu anlamda ilimize ciddi bir fayda sağlayacaktır. Lojistik sorunu ortadan kalkınca farklı yatırımların da önü açılacaktır. İşte bu sebepten demir yolu hamlesini çok önemsiyoruz.   
Kıymetli hemşehrilerim bizler halkın sesi olarak STK’ların bu denli ciddi vizyonları olması gerektiğine inanıyoruz. Artık misyonu ve vizyonu olmayan veya küçük hesaplar içeren toplantılar yerine zincirlerimizi kırıp memleket adına, insanlarımız adına ciddi faaliyetleri hayata geçirmemiz gerektekini düşünüyoruz. Bugüne kadar yaptığımız “2022 Ağrı Tanıtım Etkinliği”, “Federasyon Siyasi Tutum Belgesi”, “Ağrı İli Kalkınma Raporu” ve “İstanbul Ağrı Dernekleri İstişare Toplantısı” hep bu hedefe yönelik ciddi hamlelerimizdir. Bu ve buna benzer hamlelerimiz, halkımızın menfaati adına artarak devam edecektir.
Kıymetli hemşehrilerim haklı talebimizi organize olarak dile getirirsek gerçekleşmeme ihtimali yoktur. Son olarak inanarak diyoruz ki “O tren Ağrı’ ya mutlaka gelecek.” İfadelerini kullandı.
Kızılaslan; “Demir yolu hamlesi Ağrı’ya ciddi bir fayda sağlayacaktır”
Kızılaslan; “Demir yolu hamlesi Ağrı’ya ciddi bir fayda sağlayacaktır”

19 Şub 2024 - 12:47 Ağri- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kent04 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kent04 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kent04 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kent04 değil haberi geçen ajanstır.