Ağrı  ve ilçelerinde toplantı, gösteri ve eylemlere 4 günlük yasak!..

Ağrı Valiliğinden, kentteki gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarının 4 gün yasaklandığı duyuruldu.

Ağrı  ve ilçelerinde toplantı, gösteri ve eylemlere 4 günlük yasak!..
Haber albümü için resme tıklayın

Ağrı Valiliği, ilçeler dâhil olmak üzere, kentteki gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarının 4 gün boyunca yasaklandığı duyurdu.

Valilikten yasağa dair açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada; 

“Ülke gündemini meşgul eden ve tüm dünyada yaşanan olaylar/gelimseler ile ilgili birçok yerde olduğu gibi, ilimize de bazı siyasi parti, sendika, dernek gibi sivil toplum kuruluşlarınca ve gerçek kimilerce, belimi konular üzerinde halk aydınlatmak ve bir kamuoyu yaratmak suretiyle o konuyu benimsetmek için, demokratik toplum düzeninin vazgeçilmez hak arama önlemlerinden olan, basın açıklaması, açık yer toplantısı, gösteri yürüyüşü, stant açma, toplu olarak el ilanı/broşür dağıtma vb. sekilerde eylem/etkinlikler düzenlendiği, yine bu eylem etkinliklerin terör örgütlerince ve sol/marjinal/provokatif gruplarca bir eylem biçimi olarak sık sık kullanılmaya çalışıldığı görülmektedir.

Bu itibarla; eylemler ile saldırı olaylarının nüne geçmek, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerini sağlamak, terör örgütlerinin planlarını bertaraf etmek ve bu balgamda, milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve genel sağlığın korunması, suç islenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin devamının temini ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi amacıyla;

Ağrı ili coğrafi sınırları içerisinde 02.02.2024 tarihi saat: 00.01'den 05.02.2024 tarihi saat: 23.59'a kadar (4) gün süre ile Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak üzere, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek göster yürüyüş, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantılarının 2911 Sayılı Kanun'un ilgili hükümlerine istinaden

YASAKLANMASI,

Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak üzere, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi seklindeki faaliyetlerin de 5442 sayılı il idaresi Kanunu'nun 11. Maddesinin (a) ve (c) fıkra hükümleri gereğince belirtilen tarihler arasında

YASAKLANMASI,

Yine yukarıda belirtilen tarihler arasında, ilçelerimizden veya evre illerden bireysel veya toplu olarak veya ilimiz güzergâhını kullanarak, basta yukarıda belirtilen örgütsel çağrılarda bahsedilen konu ve benzer konulara ilişkin her türlü kanuna aykırı eylem/etkinliklere katilim sağlanmasının önlenmesi amacıyla, kanuna aykini eylem/etkinliklere katılması muhtemel şahıs/şahıslar/grup/grupların 5442 sayılı il idaresi Kanununun 11. Maddesinin (c) fakra hükümleri gereğince, ilimiz ve ilçelerimize girişlerine, buralardan bireysel veya toplu olarak çıkışlarına İZİN VERİLMEMESİ’ne karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur." denildi. 

Ağrı  ve ilçelerinde toplantı, gösteri ve eylemlere 4 günlük yasak!..

01 Şub 2024 - 13:24 Ağri- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kent04 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kent04 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kent04 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kent04 değil haberi geçen ajanstır.