Hz. Ebubekir’in hayatı, Hz. Ebubekir kimdir? Kaç Evlilik Yapmıştır? Halifelik dönemi..

Hazreti Ebubekir ile ilgili çok bilinen ve çok bilinmeyen hayatını birleştirip asıl bilmemiz gereken Ebubekir’i tanımaya çalışalım. Asıl isminin Abdullah bin Osman olduğu İslam Halifesi Hz.Ebubekir’in hayatını, yaşamını hikayerini ve İslam uğruna yaptıklarını sizlerle paylaşacağız. İşte "İnsanlara iyilik etmek,kişiyi afetlerden ve belalardan muhafaza eder." sözünün sahibi Hz. Ebubekir (r.a)'ın hayatı..

Hz. Ebubekir (r.a)  Asıl ismi Abdullah bin Osman'dır. 573 yılında Mekke'de dünyaya gelmiştir. Ebubekir O’nun künyesidir. Bir rivayette ilk tekbir getirenlerden olduğundan böyle bir künye verilmiştir. Babası Osman bin Amr'dır. Babasının künyesi Ebu Kuhafe (r.a) Annesi Selma Binti Sahr'dır annesinin künyesi ise Ümmü'l-hayr (r.a)dır. Peygamber efendimizin en sevgili dostudur.

Kabilesi İbni Teym “Teymoğulları kabilesidir”. Mekke’nin sayılı zenginlerinden olan Hz. Ebubekir Muazzam bir tüccardır. Öte yandan Hz. Ebubekir soy kütüğü diğer ismiyle Nesep Alimidir. (Arap literatüründe kabilelerin soyunu inceleyen ilim dalı)

Hz. Ebubekir varoluşundan beri putlardan nefret eder. Hiç şirk üzere bir hayat yaşamamıştır ve kendisi ilk yetişkin erkek iman edendir.

HZ EBUBEKİR’İN EVLİLİĞİ

Hz. Ebubekir yaşamı boyunca 4 evlilik yapmıştır. Birinci evliliği Kuteyle Bint Abdüluzza iledir. Ondan Hz. Esma ve Hz. Abdullah çocukları dünyaya gelmiştir. Fakat ilk eşi Kuteyle binti Abdüluzza iman etmediğinden onu boşamıştır.

İkinci evliliği, Ümmü Ruman Binti Amr iledir. Yapmış olduğu bu evlilikten de oğlu Abdurrahman ve kızı Ayşe dünyaya gelir

Üçüncü evliliği, Hz. Cafer'in şahadetinden sonra onun hanımı olan Esma Binti Ümeys iledir. Onunla evliliğinden Muhammed dünyaya gelir.

Son evliliği Habibe binti Harice iledir. Onunla evliliğinden de kızı Ümmü Gülsüm dünyaya gelir.

HALİFELİK DÖNEMİ

Efendimiz'in vefatından sonra ümmetin halifesini seçmek üzere Beni Sakife’nin gölgeliğinde, Sa'd bin Ubade ile birlikte Ensar toplanır ve derler ki Sad bin Ubade'yi, ümmetin halifesi seçelim. Böyle bir dava yerde kalmamalı diye halife seçimini hızlandırıyorlar. O esnada, Muhacir'den Hz. Ebubekir, Hz. Ömer ve Ebu Ubeyde bin Cerrah oraya gelirler.

Hz. Ebubekir herkese Ömer ve Ebu Ubeyde Bin Cerrah'ın halife olmasını önerir. Tam o esnada, Hz. Ömer Ebû Ubeyde bin Cerrah'a hamle yaparken Ebu Ubeyde bin Cerrah, olmaz, Efendimiz'in Hac Emiri tayin ettiği, vefatına kadar makamını bıraktığı biri dururken Ebu Ubeyde'ye bu iş düşmez, der ve ondan sonrası bakın çok ilginç Hz. Ebubekir halife olsun demez, eline yapışır biat eder.

Hz. Ebubekir halife olsun deyip sunmaz, Hz. Ebubekir halifedir deyip biat eder. Orada herkes biat ettikten sonra Hz. Ebubekir Efendimiz umumi bir biat ister. Ebubekir (R.A) Medine'de 634 yılında vefat etmiştir. Kabri Mescid-i Nebevi Medine’dir.

Rabbim Peygamber Efendimizin (s.a.v ) ve Hz.Ebubekirin(r.anh)şefaatine nail olanlardan eylesin biz müminleri. Amin

HZ. EBUBEKİR’İN SÖZLERİ

- " Hayırlı işlerde acele ediniz. Çünkü arkanızdan gelen ecelinizin olduğunu unutmayınız. "

- " Kabre hazırlıklı gelin. Kim ki kabre hazırlıksız gelirse o kişi denize kayıksız açılmış gibidir. "

 - " Huzur bulmak isteyenler, ezan okununca dirilsinler. Namaz ile yaşasınlar. "

- " Her hastalık Müslümanlara aslında bir şifadır. Nefsi terbiye eder. Günahları temizler. "

 - " Doğruluk emanet ise yalancılık hıyanettir. "

Kent04

11 Oca 2024 - 22:05 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kent04 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kent04 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kent04 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kent04 değil haberi geçen ajanstır.