Ağrı birçok alanda Türkiye’de son sırada yer aldı! İşte o alanlar..

Doğu Anadolu’nun önemli ve potansiyeli en yüksek şehirlerinden birisi olmasına rağmen yoksulluktan ve ekonomik sıkıntılardan kurtulamayan Ağrı ile ilgili can sıkıcı istatistikler gelmeye devam ediyor.

Ağrı birçok alanda Türkiye’de son sırada yer aldı! İşte o alanlar..
Haber albümü için resme tıklayın

Kent 04 Haber - Yunus Yıldız 

Geçtiğimiz günlerde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılına ilişkin Yoksulluk ve Yaşam Koşulları İstatistikleri ile ilgili sıralamasında 80’inci sırada yer alan Ağrı’nın yoksulluğu konuşulmaya ve tartışılmaya devam ederken kent ile ilgili yeni sıralamalar açıklandı. TÜİK'ten derlenen verilere TRA2 Bölgesi'nde bulunan Ağrı, Türkiye'nin en yoksul ve yaşam koşulları kötü olan iller arasında yer alırken Van ve Şanlıurfa’yı Ağrı takip etti. Ağrı’nın yoksulluk haritası büyük yankı uyandırırken o tartışmalar gündemden düşmeden kent ile ilgili yeni haritalar daha gündeme geldi. Türkiye’nin kişi başına düşen en düşük milli gelire sahip ikinci ili olan Ağrı diğer bazı sıralamalarda da en sonlarda yer aldı.

AĞRI’YA BİR ŞOK DAHA: BU ALANDA DA SON 5’TE!

Sadece kişi başına milli gelir, yoksulluk gibi alanlarda değil işsizlik ve benzeri birçok kategoride de sonlarda yer alan Ağrı şehri geçtiğimiz günlerde paylaşılan bazı diğer verilerde de Türkiye’nin en geride olan illeri arasında yer aldı. Ağrı sadece yoksullukta değil Türkiye’de yüksekokul/fakülte mezunu oranı en düşük iller sıralamasında da yine Doğu Anadolu illeri ile birlikte son 5’te yer aldı. Ağrı ile birlikte Van, Bitlis, Muş, Şırnak gibi illerle birlikte Güneydoğu’da ise Şanlıurfa yüksekokul/fakülte mezunu oranının düşük olduğu iller sıralamasında yer aldı.

Ağrı birçok alanda Türkiye’de son sırada yer aldı! İşte o alanlar..

AĞRILININ ÖMRÜ DE KISA!

Sadece kişi başına düşen milli gelirin en az olduğu iller arasında olmayan aynı zamanda fakülte/yüksekokul mezun oranı da düşük olan Ağrı’nın son 5’te yer aldığı bir diğer alan ise ortalama yaşam süresi ile ilgili oldu. 2022 yılı verilerinin baz alınarak hazırlandığı haritada Ağrı yine etrafındaki doğu illeri ile birlikte yaşam süresinin en düşük olduğu 5 il arasında yer aldı. Son dönemlerde akademik çalışmalara da konu olan ve kente "Kanserden Kaynaklı Ölümlerin En Yüksek Olduğu il" konumunda ki Ağrı’nın sağlık konusunda da dezavantajlı bir noktada olduğunu gösterirken ölüm yaşının yine Ağrı ve civarında olması da dikkat çekti.

BÖLGE SONLARDA YER ALMAKTAN KURTULAMIYOR

Öte yandan Ağrı ile birlikte bölge illeri de sonda yer alma kaderinden kurtulamazken bazı diğer verilerde de Ağrı’nın çevresindeki iller benzer kaderi yaşadı. Okuryazar oranı en düşük iller sıralamasında Doğu Anadolu illeri başı çekerken akraba evliliği ve evlilik yaşının en düşük olduğu sıralama da yine bölge illeri yer aldı. Birçok verinin paylaşıldığı sıralamalarda Ağrı ve bölge illeri son 5 ve son 10’da yer alma kaderinden kurtulamadı.

02 Oca 2024 - 11:41 Ağri- Gündem

Mahreç  Yunus Yıldız


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kent04 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kent04 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kent04 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kent04 değil haberi geçen ajanstır.