Ağrı’da son 10 yılda değişen bir şey yok!

İşsizlik, GSYH, istihdam, sosyal hayattan memnuniyet oranında hedeflediği noktaya gelemeyen Ağrı, aradan geçen 10 yıla yakın bir zamana dilimi içinde şehir beklenilen yolu kat edemedi. Bağımsız bir grup araştırmacı ve sivil toplum gönüllüsü tarafından hazırlanan Eşitsizlik Bülteni’nin 2015 yılı verilerine ve mevcut güncel açıklamalara göre Ağrı o tarihten bu yana aynı kaderi yaşamaya devam etti.2015’teki sıralaması o tarihten bu yana değişmeyen Ağrı’nın birçok sıralamada ise daha da geriye düştü

Ağrı’da son 10 yılda değişen bir şey yok!
Ağrı’da son 10 yılda değişen bir şey yok!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Kent04 Haber - Yunus Yıldız

2023 yılını yaşayanlar açısından iyi bir istatistik ve izlenim ile bitiremeyen Ağrı’ın olumsuz istatistikleri konuşulmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl tarihinin ekonomik anlamda en kötü rakamlarını gören Ağrı, beklentinin aksine 81 il arasında son sıralarda yer almaya devam etti. Potansiyeli yüksek olmasına rağmen bir türlü hedeflediği noktaya gelemeyen kentin, yıllar içerisinde geriye sardığı sürecin yeni değil 2015 yılından bu yana net bir şekilde devam ettiği gerçeği de rakamlara yansıdı. Bağımsız bir grup araştırmacı ve sivil toplum gönüllüsü tarafından hazırlanan Eşitsizlik Bülteni’nin derlediği 2015 yılı verilerine göre, Ağrı zaman içerisinde her alanda sonlarda yer aldı. Aradan geçen zamana rağmen Ağrı; GSYH’de, istihdam oranında, sosyal hayattan memnuniyet oranında geriye sardı. 

Ağrı’da son 10 yılda değişen bir şey yok!

AĞRI’NIN SON SIRALARDAKİ HALİ DEĞİŞMİYOR

Türkiye geneline bakıldığında 2015’te istihdam oranı yüzde 46,22 olurken, Ağrı’da istihdam oranı yüzde 40,11 oldu. İstihdam oranına göre Ağrı, Türkiye sıralamasında 72. sırada yer aldı. Ortalama günlük kazanca göre Ağrı, Türkiye sıralamasında 50’ıncı sırada, işinden memnuniyet oranına göre ülke sıralamasında 78’inci sırada yer aldı. TÜİK’in İllerde Yaşam Endeksi çalışmasına göre ise 75. sırada yer aldı. Yıllar içerisinde kentler her anlamda gelişirken, Ağrı her sıralamada geriye sardı. Öyle ki, 2022 yılına ilişkin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırmaları (SEGE) verilerine göre, Türkiye’de 973 ilçenin gelişmişlik sıralamasında Ağrı’nın tüm ilçeleri son sıralarda yer aldı.

AĞRI, 2023’TE EN YOKSUL İKİNCİ İL OLDU

Orta ve üstü gelir grubundaki hanelerin oranında Türkiye ortalaması incelendiğinde bu düzeydeki hanelerin oranı yüzde 46,2 olarak karşımıza çıkarken, Ağrı’nın ortalaması ise yüzde 53,20 oldu. Orta ve üstü gelir grubundaki hanelerin oranına göre Ağrı Türkiye sıralamasında 76. sırada yer aldı. Türkiye’de temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını beyan eden hanelerin oranı yüzde 50,95 iken, bu oran Ağrı’da yüzde 69,3 oldu.  Aradan 10 yıla yakın zaman geçmesine rağmen Ağrı GSYH’de ülke geneline göre gerileyerek Komşu il Van’ın ardından 80’inci sırada yer aldı. Van ve Ağrı’yı Şanlıurfa takip etti.

Ağrı’da son 10 yılda değişen bir şey yok!

YAŞAM MEMNUNİYETİ DE ZAYIF!

Sosyal ilişkilerden memnuniyet oranının Türkiye ortalaması yüzde 88,3. Ağrı’da sosyal ilişkilerden memnuniyet oranı ise yüzde 90,0 oldu. Sosyal ilişkilerinden memnuniyet oranına göre Ağrı Türkiye sıralamasında 37’inci sırada yer aldı. Türkiye genelinde yüzde 54,26 olan sosyal hayattan memnuniyet oranı Ağrı’da yüzde 46,2 oldu. Sosyal hayatından memnuniyet oranına göre Ağrı, Türkiye sıralamasında 65’inci sırada yer aldı. Bin kişi başına düşen alışveriş merkezi alanına göre Ağrı, Türkiye sıralamasında henüz AVM’si olmadığı için 81’inci sırada, sinema ve tiyatro seyirci sayısına (yüz kişide) göre Ağrı, Türkiye sıralamasında 74’üncü sırada yer aldı. Yıllar içinde Ağrı mutlu kentler arasında da yer almadı. Öyle ki, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 'Yaşam Memnuniyet Araştırması' sonucunda Ağrı mutlu kentler arasında yer almadı.

ZAMAN GEÇİYOR, AĞRI DEĞİŞMİYOR!

Eşitsizlik Bülteni’nin TÜİK’ten derlediği 2015 verilerine göre, internet aboneliği oranına göre Ağrı, Türkiye sıralamasında 81’inci sırada, kanalizasyon ve şebeke suyuna erişim oranına göre 75’inci sırada, havalimanına erişim oranına göre 35’inci sırada, belediyenin toplu taşıma hizmetlerinden memnuniyet oranına göre 69’uncu sırada yer aldı. Aradan 9 yıl geçmesine rağmen Ağrı’da altyapı hizmetlerine erişimde sorunlar yaşandı.

02 Oca 2024 - 10:25 Ağri- Gündem

Mahreç  Yunus Yıldız


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kent04 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kent04 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kent04 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kent04 değil haberi geçen ajanstır.