İçişleri Bakanı Yerlikaya,“Sınırlarımız bizim kırmızı çizgimizdir”!..

"Göç İdaresi Başkanlığımızın yönetiminde olan geri gönderme merkezlerimizde bugün itibarıyla 26 bin kaçak göçmen var. Deport öncesi yapılan mülakatlarda çok az bir kısmı olan yüzde 5'lik kısmının son dönemde yakalananlar olduğunu görüyoruz" "Gökay Hudut Taburumuzun yılbaşından bu yana İran tarafından geçişi engellediği sayı 18 bin 500. Gece gündüz demeden bu görüntüleme sistemimiz 1 ay geriye dönük tüm kayıtlarıyla beraber arşivleniyor"

+9
Video için play'e tıklayın

Eski Ağrı Valisi ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sınır hattında incelemelerde bulunmak ve Sınır Güvenlik Toplantısına katılmak üzere Ağrı'ya geldi.

Ağrı Ahmed-i Havalimanından Helikopterle Doğubayazıt Gürbulak İlçe Jandarma Komutanlığına giden Bakan Yerlikaya, Gürbulak Sınır Kapısında Sınır Güvenlik Toplantısına katıldı.

  • Toplantı sonrasında gazetecilere açıklama yapan Bakan Yerlikaya,
Bakanlık olarak başta terörle mücadele olmak üzere düzensiz göç, kaçakçılık, organize suç yapıları ve diğer suç ve suç türleri ile de son derece kararlı bir şekilde mücadele ettiklerini kaydederek; " Amacımız şu; diğer illerimizde de huzur ve güvenlik toplantıları yapıyoruz. Buradayız. Çünkü Gürbulak Sınır Kapısı ve Ağrı-İran sınır hattındaki fiziki sınır güvenlik sistemlerini yerinde görelim ve buradaki sunmuş olduğumuz güvenlik hizmetin durumu nedir? Onu görelim. Bakanlık olarak diğer bakanlıklar olarak yapmamız gerekenler nedir? Tek tek not aldık. Talimatlandırdık.
Bir eylem planı içerisinde de inşallah bunları hayata geçireceğiz. Biliyorsunuz bakanlık olarak başta terörle mücadele olmak üzere düzensiz göç, kaçakçılık, organize suç yapıları ve diğer suç ve suç türleri ile de son derece kararlı bir şekilde durmaksızın gayret gösteriyoruz. Burada özellikle İran hududunda çok büyük bir gayret var. Gece gündüz demeden büyük bir gayret var.
Biz Göç İdaresi Sınır Yönetimi Başkanlığı sınır yönetimi müdürlüğümüzle biz savunma bakanlığımızın bu duvarların hazırlanmasında onların bizden istediği fiziki güvenlik sistemleri ile ilgili tüm detayları yapmak noktasında gayret gösteriyoruz. Biz bu duvarın karşı tarafından en ufak bir göç akınının gelmesini istemiyoruz.” Dedi.
  • Açıklamasının devamında Ağrı-İran sınırında yapılan çalışmalara değinen Bakan Yerlikaya:
“ Ağrı ile İran sınır uzunluğumuz 84 kilometre. Bu sınırımızın 7 bileşenli sınır güvenlik sistemi ile korunuyor. 81,3 kilometrelik kısmına modüler beton ve devriye yolu yaptık. Zorlu coğrafi şartlar nedeni ile duvar yapılamayan bölgeye ise beton duvar yapılamayan kısımlara da kafes tel ve 70 konsas tipi sensör ile kapatıldı. Sınır hattı boyunca 59 adet elektro optik kule inşaatı tamamlandı.
Kritik görülen bölgelerde 30 metrelik aralıklarla tabelalar yerleştirildi. Yine Ağrı bölgemizde 37 lego kule, 15 balistik kule, 10 yaşam kulesinin inşası tamamlandı. Sınır güvenliği faaliyetleri Iğdır’da konuşlu 5. Hudut Tugay Komutanlığına bağlı 2 tabu ve 17 hudut karakolu ile yönetiliyor. Yine hudut birliklerimize destek amaçlı onların gerisinde il jandarma komutanlığımıza bağlı bir jandarma özel harekat taburu, bir komando taburu, 3 asayiş komando bölüğü, farklı birimlerde görevli 600 personel, bir modüler güvenlikli üs bölgesi, 4 yaşam alanlı kule ile gerekli tedbirleri almış bulunuyoruz. Bunun yanında hava şartları izin verdiği ölçülerde de İHA ve SİHA’larımız 7/24 sınır güvenliğimizde aktif görev alıyor.
Değerli arkadaşlar, devletimiz tüm imkan ve kabiliyetleri ile bilinsin ki buradadır. Sınırlarımız bizim kırmızı çizgimizdir. Huzur ve güvenliğimizin sağlanmasında, düzensiz göçle mücadelede olmazsa olmazdır. Milletimizin huzuruna, kardeşliğine ve güveliğine kastedenlere tahammülümüz yoktur. Hiçbir zamanda olmayacaktır. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Türkiye 100 yılında huzur ve güven içinde çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Bakan Yerlikaya’ya Ağrı ziyaretinde katıldığı Sınır Güvenlik Toplantısında Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Göç İdaresi Başkanı Atilla Toros, Gümrük Muhafaza Genel Müdürü Recep Koşal Ağrı Valisi Mustafa Koç, Ağrı Milletvekili Ruken Kilerci ve il protokol üyeleri eşlik etti.

Bakan Yerlikaya, sınır güvenlik toplantısının ardından sınır hattında incelemelerde bulunarak, Doğubayazıt Gökay Hudut Tabur Komutanlığını ziyaret etti.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, geri gönderme merkezlerinde bugün itibarıyla 26 bin kaçak göçmenin bulunduğunu belirterek, "Deport öncesi yapılan mülakatlarda çok az bir kısmı olan yüzde 5'lik kısmının son dönemde yakalananlar olduğunu görüyoruz." dedi.

Ağrı'da bulunan Türkiye-İran güvenlik duvarını helikopterle inceleyen Bakan Yerlikaya, Gökay Sınır Tabur Komutanlığını ziyaret edip, sınır güvenliğiyle ilgili bilgi aldı.

Bakan Yerlikaya, burada gazetecilere, Türkiye'nin 4'üncü sınır kapısı olan Gürbulak Gümrük Kapısı'nda incelemelerde bulunduğunu söyledi.

  • Sınır kapısı hakkında ilgili birimlerden sunumlar alındığını ifade eden Yerlikaya,
"Kapımızın güvenliği ve daha başarılı hizmetler vermesiyle ilgili zaten Ticaret Bakanlığımızın oradaki kapının fiziki koşullarını TOBB ile yaptığı, yapacağı ve yakında açılacak olan birinci kısımla ilgili değerlendirme ve incelemeler yaptık." diye konuştu.
Yerlikaya, helikopterle hudut duvarları ve entegre sınır sistemini incelediğini belirterek, "Bu görmüş olduğunuz tepenin hemen yanındaki optik kulelerimizin ne anlama geldiğini bugüne kadar hep kamuoyuyla paylaştık. Doğu ve batı hudutlarımızda 341 optik kulemiz var. Hudut duvarlarımızın düzensiz ve kaçak göçmenleri nasıl engellediğini sadece duvar değil ama optik kulelerimizin gündüz ve gece radarları, termaller ile sismik sistemlerimizin ne anlama geldiğini büyük bir gururla Mehmetçiğimizden gördük. 'Allah hiçbirinin ayağına taş değdirmesin' diye yürekten dua ediyoruz." dedi.

"Geri gönderme merkezlerimizde bugün itibarıyla 26 bin kaçak göçmen var"

  • Hudut duvarlarının ve sistemlerin sınırdan izinsiz geçişi engellediğini vurgulayan Yerlikaya, şöyle konuştu:
"Göreve geldiğimiz ilk günden beri ve Sayın Cumhurbaşkanı'mızın liderliğiyle düzensiz göçle mücadeledeki kararlılığımız devam ediyor. Bu hudut duvarlarımız sadece duvar değil entegre sistemlerimizin düzensiz göçmenlerin bizim tarafa geçişlerini engellediğini ve bize büyük bir güç verdiğini, büyük bir iftiharla söylemek istiyorum. Sadece Gökay Hudut Taburumuzun yılbaşından bu yana İran tarafından geçişi engellediği sayı 18 bin 500. Gece gündüz demeden bu görüntüleme sistemimiz 1 ay geriye dönük tüm kayıtlarıyla beraber arşivleniyor.
Kaç düzensiz göçmenin bizim duvarımıza yaklaşmadan geri gönderildiğine burada büyük bir gururla şahit olduk. Göç İdaresi Başkanlığımızın yönetiminde olan geri gönderme merkezlerimizde bugün itibarıyla 26 bin kaçak göçmen var. Biliyorsunuz biz büyük bir kararlılıkla şehirlerimizde düzensiz göçmenleri yakalayıp, bunları geri gönderme merkezlerine ve oradan da yapılan işlemlerin akabinde kendi ülkelerine sınır dışı ediyoruz."
  • Bakan Yerlikaya,
"Bu duvarın etkin ve verimli çalıştığını buradan da görmek ve sizlerle paylaşmak istiyorum. Geri gönderme merkezindeki, yakalamış olduğumuz 26 bin göçmenin, deport öncesi yapılan mülakatlarda çok az bir kısmı olan yüzde 5'lik kısmının son dönemde yakalananlar olduğunu görüyoruz. Diğerlerinin vizesi bitmiş, ikamet izni bitmiş ve çok daha önceden girdiği anlaşılan kaçak göçmenler olduğunu söylemek istiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

 "Hudut birliklerimiz, kaçak göçmenlere göz açtırmıyor"

  • Sınırdaki askerlerin de azim ve kararlılıkla her daim görev yaptığına işaret eden Yerlikaya, şunları kaydetti:
"Mehmetçiğimizin gece gündüz demeden, üstün teknolojiyi kullanarak, yüreğinde vatan sevgisiyle hiçbir zaman ama hiçbir zaman gözünü kırpmadan devamlı tüm hava koşullarında büyük kararlılıkla hudutlarımızı beklediğini ve kaçak göçmenlere göz açtırmadığını aziz milletimize, büyük bir sevinçle belirtmek istiyorum.
Hudutları Savunma Bakanlığımızın emrindeki hudut birliklerimiz bekliyor. Ama bu duvarların, optik kulelerin ve devriye yollarımızın yapımı onların istediği diğer tüm ihtiyaçlarla ilgili lojistiği de Bakanlık adına Göç İdaresi Başkanlığı olarak biz yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Bu güzel hizmetlerini yerinde görüp takdir etmek ve ihtiyaçlarıyla ve bu ihtiyaçları ne kadar vakitte yapacağımızla ilgili değerlendirmeleri yapmak üzere onların yanına geldik.
Ben her biriyle iftihar ediyorum. Valimizin koordinasyonunda Ağrı'mızda emniyetimiz, jandarmamız, hudut birliklerimiz, adliyemiz, devletin tüm kurum ve kuruluşlarının büyük bir uyum ve gayret içerisinde olduğunu gördüm. Bunu da vatandaşlarımızla paylaşmak istiyorum. Kendilerini takdir ediyor, İçişleri Bakanlığı ve hükümet olarak her zaman bu hizmetimizin daha yukarı ve ileriye gitmesi için de gayret göstereceğimizin de bilinmesini istiyorum."

13 Kas 2023 - 13:14 Ağri- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kent04 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kent04 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kent04 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kent04 değil haberi geçen ajanstır.