Ağrı Emekliler Derneği Başkanı Mahmut Yıldırım: Seyyanen zam tüm emekliler için de geçerli olmalı!..

Geçtiğimiz günlerde açıklanan ve emeklilere yapılan yüzde 25'lik zam oranının kabul edilemez olduğunu belirten Türkiye Emekliler Derneği Ağrı Şube Başkanı Mahmut Yıldırım , emeklilere insan onuruna yakışır ücret verilmesinin sosyal devletin bir gereği olduğunu söyledi.

Yunus Yıldız - Kent04

% 25'lik zam oranının hiçbir emekli tarafından kabul edilebilir olmadığını belirten Yıldırım,

"Hiçbir emekli tarafından hesap edilmeyen, edilmesine imkân dahi verilmeyen bu artış oranı; ne mali disiplinle, ne sıkılaşma politikasıyla ne de büyük Türkiye vizyonuyla maalesef uyuşmamaktadır.
Kamu görevlisi emeklisine ise ekonomik kayıplardan bağımsız, piyasa gerçeklerinden uzak, hane giderlerinden habersiz, sadece yüzde 25 zam layık görüldü. Yapılan zam ile 9 bin 800 TL'ye çıkarılan en düşük emekli kamu görevlisi aylığının mevcut asgari ücretin altında kalması hakkaniyet ilkesiyle bağdaşmamaktadır." dedi.
  • Kira fiyatlarında yaşanan artışlar, emtia fiyatlarındaki yükselişler, gelirden daha çok artan giderler ve en düşük emekli kamu görevlisi aylığının asgari ücretin altında kaldığı görülerek artış yapılması gerektiğini vurgulayan Yıldırım şöyle devam etti:
"En düşük kamu görevlisi aylığı adil bir ücrete kavuşmalıdır. Çalışırken hak edilen fakat emekli aylığı hesabında dikkate alınmayan birçok kalem, emekli aylığını düşürmektedir. Çalışan-emekli arasındaki bu büyük rakamsal farklılık, sosyal güvenlik sisteminin çarpıklığını en net ve açık biçimde gözler önüne sermektedir. Emekli kamu görevlileri bu artışlardan sonra; göreve geri dönmeyi istiyor, düşük emekli aylıkları altında ezilmek istemiyor."
  • Emekli kamu görevlilerinin maaş artışları masada belirlendiğini, emeklileri temsil edecek sendikaya izin verilmediğini belirten Yıldırım,
"Düşük artış oranıyla; bütçeye tasarruf oluşturmak için enerji harcanırken, sosyal maliyet gözden kaçırılmamalıdır. Yapılması gereken ve beklentilere karşılık verecek olan; seyyanen zammın tüm kamu görevlisi emeklileri için de geçerli olmasıdır. Yüzde 17,55 artış oranı uygulandıktan sonra aylık bağlama oranı üzerinden 8 bin 77 TL seyyanen zam yansıtılmalı, ortadaki karışıklık ve kargaşa giderilmelidir. Büyük ve güçlü Türkiye vizyonuna yakışan, 100. yılında emeklisini mağdur etmeyecek düzenlemeleri hayata geçirmektir. Emeklilerin refahını iyileştirmeye yönelik tamiri yapılmalıdır." ifadelerini kullandı.
Ağrı Emekliler Derneği Başkanı Mahmut Yıldırım: Seyyanen zam tüm emekliler için de geçerli olmalı!..

Türkiye Emekliler Derneği Ağrı Şube Başkanı Mahmut Yıldırım

11 Tem 2023 - 11:21 Ağri- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kent04 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kent04 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kent04 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kent04 değil haberi geçen ajanstır.