Eğitim Sen Ağrı Şube Başkanlığından sandık görevlisi hakkında açıklama!..

Eğitim Sen Ağrı Şube Başkanlığından sandık görevlisi hakkında basın açıklamasında bulundu.

  • Yapılan yazılı açıkalamada; 
"Bilindiği üzere 14 Mayıs Pazar günü ülkemizde Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi yapılacaktır.
Seçimler ile ilgili en önemli hususun seçim güvenliği olduğunu düşünüyoruz. Seçim güvenliğinin sağlanması da toplumun her kesiminden bireyin rolüne uygun tutum ve davranışları sergilemesi ile mümkün olacaktır. Uygun tutum ve davranışları sergileyecek kamu görevlileri arasında EĞİTİM SEN üyelerinin ilk sıralarda yer alacağına kuşku yoktur.
Seçim güvenliğini sağlamanın en önemli noktalarının başında sandık kurullarının mevzuata uygun bir şekilde oluşturulması ve seçim süresince kurulların görevlerini yine mevzuata uygun bir şekilde yerine getirmesi gelmektedir.
YSK’nın “SANDIK KURULLARININ OLUŞUMU İLE GÖREV VE YETKİLERİ” konulu 135 sayılı genelgesinin 3. Maddesi “İlçede görev yapan tüm kamu görevlilerinin (298 sayılı Kanunun 26. maddesinde sayılanlar hariç) listesi, mülki idare amiri tarafından yerleşim yeri adresleri esas alınmak suretiyle ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına gönderilir. İlçe seçim kurulu başkanı, bu kamu görevlileri arasından ihtiyaç duyulan sandık kurulu başkanı sayısının iki katı kamu görevlisini ad çekme suretiyle tespit eder ve bu kişiler arasından mani hali bulunmayanları sandık kurulu başkanı olarak belirler.” Şeklinde düzenlenmiştir.
Genelgenin açık hükümlerine rağmen Eğitim Sen Ağrı Şubesi olarak ilimizde yapılan görevlendirmelerin mevzuata uygun bir şekilde yerine getirilmediği düşüncesi bizde hakim olmuştur. Bu düşünceye bizi sevk eden ise üyelerimizden sandık görevi için görevlendirilenlerin sayısının iki elin parmağını geçmeyen bir sayı olmasıdır.
Eğitim Sen Ağrı Şubesi olarak yapılan bu hukuksuz işlemin geri alınmasını; ilimizdeki tüm mülki idare amirlerinin görevlerini mevzuata uygun bir şekilde yerine getirmelerini, (varsa) usule uygun yapılmayan iş ve işlemleri geri almalarını ve seçimlere yönelik yapılan tüm iş ve işlemleri açık bir şekilde kamuoyuyla paylaşmalarını talep ediyoruz.
Ayrıca şu ana kadar her konuda yaptığımız gibi bu konuda da tüm yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızı ilgililere ve kamuoyunun bilgisine sunarız." dedi.

03 May 2023 - 12:37 Ağri- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kent04 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kent04 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kent04 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kent04 değil haberi geçen ajanstır.