Ağrı'nın genç nüfusu zayi mı oluyor!.. Ağrılılar neden ülkeyi terk ediyor?

Türkiye İstatistik Kurumu'nun her ay yayımladığı işsizlik ve yoksulluk verilerini görünce mutlaka Ağrı'nın ismini duyarız. Bu duruma bu yıl nüfusunun azalması da dahil oldu. 2021 yılı verilerine göre 524 bin 644 olan nüfus 2022 yılı için 510 bin 626 olarak kayıtlara geçti. Bu duruma ise 2023 yılının ilk dört ayı dahil bile değil.

Ağrılılar Ülkeki Neden Terk Ediyor? 

Gazeteci İhsan Birgül'un "GazeteEmek" için derlediği haberi...  Ülkemizde gelir dağılımı eşitsizliği en yüksek olduğu iller sıralamasında 2'inci, en yoksul iller sıralamasında ise 3'üncü sırada yer alan ilimiz Ağrı, son yıllarda yurtdışına verdiği genç iş gücü göçü ile gündemde.

En çok tercih edilen ülkeler arasında Kanada ve Amerika'ya göç veren Ağrı'dan, hemen her aileden bir yada birden fazla kişi gönderilmiş. Bugün bile gitmenin yollarını arayan binlerce genç var. Mikrofon uzattığımız herkesin ortaklaştığı nokta bu gidişlerin temel sebebinin işsizlik ve ekonomik krizin sebep olduğu geçim sıkıntısı. 

Yurtdışına göç eden genç sayısında çok farklı rakamlar telaffuz edilse de (birçoğunun kaçak yollarla gitmesinden dolayı net bir sayı tespit etmek imkansız) bu sayıların onbinlerce olduğu konusunda kentte herkes hemfikir. İlimiz Merkeze bağlı Fatih mahallesinden sadece 600 -700 kişinin gittiği iddia ediliyor. Bu iddia bile tek başına onbinler konusundaki bilgileri doğrular nitelikte.

 • Bu durumu birkaç örnek ile ele alacak olursak;
 • -Yukarı Ağadeve ( Axadevê Mezin) 230
 • -Yukarı Küpkıran (Kûpqiranê Eyûb Paşa)19
 • -Başçavuş ( Şeko) 45
 • -Kazlı (Qazî) 20
 • -Balıksu ( Avamasiya) 20 kişi son iki yılda göç vermiş.

Ağrı'dan bir çok göç alan Kanada daha çok inşaat sektörü için iş gücü alırken Ağrılı gençlerin bir diğer tercihi Amerika için hizmet sektörü daha ön planda. Öte yandan Kanada şuan Amerika ile sınırını kapatmışken, Amerika'nın da 11 Mayıs'ta sınırlarını bu göçlere kapatacağı söyleniyor.

Ama bu sınır kapatmalar var olan göçlerin duracağı anlamına gelmiyor elbette. Bu sefer de başka ülkelere yöneleceklerdir.

Bu durumdan şikayetçi olanlara rağmen giden gençleri eleştiren kişiler de oldu. Fakat bunlar ısrarlarımıza rağmen bize konuşmak istemediler.

Butün bunların akabinde Ağrı'nın işlek caddelerinden birinde bulunan bir kuruyemiş dükkanında karşılaştığımız iki genç üzerlerindeki firma kıyafetlerinden dolayı konuşmak istemediler. Bu durum aslında kentte iş bulmanın ve iş kaybetme endişesinin ne aşamada olduğuna en basit bir örnek. Çünkü en ufak kamu işinde iş bulmak için bir sürü torpil lazım, özel sektörün de hiçbir güvencesi yok. En ufak bir sorunda işten atılma riski malesef ön planda. 

Tüm bunların içerisinde en etkili olan iki oğlu yurtdışına göç eden bir esnafın "eğer evli olmasaydım ben de giderdim" demesi kentin geldiği durumun en can alıcı fotoğrafını sergiliyor bize. 

 • Yurtdışına giden Ağrı'lı nüfusu ile ilgili çeşitli sayıların zikredildiğini belirten Ağrı Girişimci Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Akbaş, öncelikle bu konuya değinerek:
"Tam olarak bir veri sözkonusu değil. Çünkü sonuç itibariyle bu insanlar illegal yollarla gidiyorlar, tamamen resmi yollarla değil. Ama yaptığımız araştırmalara göre bu sayının tahminen 30 bin ile 50 bin arası olduğu kesinlik kazanmıştır"
 • Ağrı'da yaşanan göçün götürüsü konusunda şunları kaydetti:
"Bu gidişlerin getirisini düşündüğümüzde bir getirisi olmaz. Götürüsü noktasında şunu söyleyebiliriz; sonuç itibariyle bu insanlar bir para harcayarak bu memleketten gidiyorlar.
İnsanlar ellerindeki mallarını, hayvanlarını, sermayelerini tamamen tüketip çocuklarını yurtdışına göndermek zorunda kalıyorlar maalesef"
 • Göç eden bekar gençlerin yaşayaçağı adaptasyon sorunu ve deformasyon riskileri için:

Gidenlerin içinde evli olanlar da oluyor, bekar olanlar da. Evli olanlar bir süre sonra oturum aldıktan sonra eşlerini ve çocukların da götürmek zorunda kalıyorlar. Bekar olanlar için de şu riskler var;

 • Kentte genç nüfusun tamamen bitmesi
 • Giden insanların orda uyum sağlayamamaları
 • Belli bir yaşta gidip ordaki ahlak deformasyonuyla birlikte yeni bir ortamla karşılaşmaları ve iki ortamı karşılaştırmaları neticesinde tam bir kişilik oturmayacak şekilde bir yaş grubunda olduklarından  dolayı çok büyük sıkıntılar meydana gelecektir.

Bu giden jenerasyon açısından gibi örnekleri gösterdi.

 • Bu genç iş göcü göçünün önüne ancak akılcı ekonomik politikalarla geçileceğine dikkat çeken Akbaş, gidişlerdeki temel sebepleri ve çözüm noktalarını şöyle sıraladı:
"Gidişlerin temel sebebi; insanların geçim ve iş olanaklarının olmaması, aynı zamanda vermiş oldukları emeğinin karşılığını kendi ülkesinde alamamaktan kaynaklanmaktadır.
Bir de bu insanların gelecek kaygısı var. Bunun için de Kendi topraklarını, kendi yuvalarını, anılarını biriktirmiş oldukları yerlerden göçüp gidiyorlar. Ekonomik gelecek endişesi daha ağır basıyor.
Şimdi burdaki esas nokta şu; biz bu gençlerimize, bu genç nüfusumuza bir gelecek vaadetmediğimiz, bir gelecek hazırlamadığımız zaman bu gençlerimiz tabii ki değişik arayışlar içerisine girecekler.
Bu, dünyanın bir kuralıdır, bu kuralı kimse değiştiremez. Önemli olan artık akılcı ekonomik politikalarla bu göçün önüne geçip dur demektir. Yoksa biz bu şekildeki göçlerle genç nüfusumuzu, dinamizmi tamamen kaybedeceğiz.
Ülkemizin dünyaya sunmuş olduğu bir projesi var, o da genç nüfusuydu. Maalesef biz bu genç nüfusu da kendi yönetememe şeklimizden kaynaklanan sebeplerden kaybedersek, bu ülkenin geleceği, bu bölgenin noktasında çok büyük sorunlarla karşılaşmış olacağız.
Çünkü; bu toplum hala gelenek ve göreneklerine bağlı bir toplum. Bu giden o ailelerin içerisinde giden genç nüfus bir iki sene sonra veyahut evlendikten sonra burayla olan iletişimi noktasında ciddi sıkıntılar meydana getirecektir.
Bundan dolayı bizim yönetimsel olarak bu işe bir çözüm bulma gayretine girmemiz lazım. Bu insanların kendi memleketlerinde , kendi yörelerinde iş bulabilme imkanını sağlattırmak zorundayız.
Bunun değişik alternatif yolları var. Amerika bir defa keşfedilir, on defa keşfedilmez. Yani batı ülkeleri veyahut şuan göç edilen ülkeler bu işi nasıl başarmışsa biz de aynı yöntemlerle bu işi başarabiliriz. Akılcı ekonomik politikalarla, akılcı özgürlüklerle, akılcı anayasalarla bu işi çözebiliriz".dedi

10 Nis 2023 - 19:09 Ağri- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kent04 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kent04 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kent04 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kent04 değil haberi geçen ajanstır.