Ağrı'nın Kültür Turizm ve Tanıtım Sitesi – Kent 04

Patnos Gençali Köyü (gınceli )

Patnos Gençali Köyü (gınceli )

Gençali Köyü – Patnos ; Şehir merkezine 22 kilometre uzaklıkta, Ağrı merkeze 102 kilometre uzaklıkta olan köyümüzün geçim kaynağı genellikle hayvancılık ve tarımla sağlanıyor.
İlk öğretim kurumu bulanan köyümüzde 8 saatlik ders sistemi uygulamaktadır. Köyümüzün okulunda kalorifer sistemi ve jeneratör bulunmaktadır. Köyümüzde su ve kanalizasyon alt yapısı bulunmaktadır, ayrıca telefon ve elektrik hattı bulunmaktadır.

Gençali Köyü’nün Coğrafyası
Coğrafyada; ALOMELA, BİRİK VE BİRİK meşhurdur.

Köyümüzün geneli tepelidir. En meşhur tepemiz Horo Tepesi, yaşayanlar tarafından Gırı Horo diye söylenir. Horo tepesi gibi köy etrafında bir çok tepe bilinir. Sëlê , Tılpa Evdo , Elomela , Newala Sor , Qoncê şorê , Pışt Gırı Horo , Dĕl , Qereceh , Mırga , Kaniya Mıho , Tılpa Evdo , Kılı dır .Köy sakinleri köy merkezine Nava Gönd ve köyden biraz uzaktaki yerleşim yerine ise Taxa Unıs demektedirler. Köyümüzde çok sayıda leylek görebilirsiniz. Köye ulaşım için Kazanbey köyünden geçmeniz gerekir ve yaklaşık 15 köye kadar yolu uzanıyor.

Gençali Köyü nün Tarihi

Köyümüzün geçmişte ermeni yerleşimi olduğu söylenmektedir. Ermeniler zorunlu olarak göç edilmeye zorlandığından, ilk yerleşimi yapan aile Mala Evdi ailesidir. Bağlı oldukları aşiret merxori aşiretidir.

İlginizi Çekebilir...!  geçitveren köyü taşlıçat ( gulasor )

 

arazi görünümü

bağ görünümü

camii görünümü

fotoğraf albümü

okul görünümü

tarla görünümü

ADRES

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
× Online Destek