Ahmed-i Hani Türbesi | Ağrı | Doğubayazıt - Ağrı haber, ağrı haberleri, son dakika ağrı haberleri-Kent 04Ağrı haber, ağrı haberleri, son dakika ağrı haberleri-Kent 04

16 Mayıs 2022 - 20:09

Ahmed-i Hani Türbesi | Ağrı | Doğubayazıt

Ahmed-i Hani Türbesi | Ağrı | Doğubayazıt
Son Güncelleme :

01 Temmuz 2018 - 17:32

Ahmed-i hani türbesi, Tarihi, Kültürel Değeri, Kimdir, Nasıl gidilir.

 

Ağrı ilimizin Doğubayazıt ilçesinde bulunan Ahmed-i Hani türbesi turistik ve gezilecek yerler açısından en önemli yerlerden biridir. Bölgenin en çok ziyaret edilen yerleri arasında en başta gelen gelen Ahmed-i hani kürt asıllıdır. Sonradan yan tarafına cami inşa edilerek oraya ziyarete gelenler için ibadet etme olanağıda sağlanmıştır.


Ahmed-i Hani Kimdir ?

1651 yılında Hakkari Çukurca’da doğan Ahmed-i Hani’nin Ağrı Doğubayazıt’ta tarihi kesin olmamakla birlikte 1707 yılında  öldüğü tahmin edilmektedir. 17.yüzyılda yaşamış Kürt edebiyatçı, şair, tarihçi ve alim olan Ahmed-i Hani, yaşamı boyunca önemli eserler bırakmıştır.

Yaşadığı yörede şeyh olarak kabul gören Ahmed-i Hani, halk arasında Hani Baba ismiyle anılmıştır. Molla Ahmed olarak da tanınan Ahmed-i Hani, Hani Aşireti’nde olmasından ve Han köyünde doğmasından dolayı Ahmed-i Hani olarak tanınmıştır. Ağrı Doğubayazıt medreselerinde müderrislik ve İshak Paşa Sarayı’nda katiplik yapan Hani, dört dil (Arapça, Farsça, Kürtçe, Türkçe) bilmemektedir ve eserlerini Kürtçe dilinde yazmıştır.

Ahmed-i Hani Eserleri

Ahmed-i Hani’nin en bilinen eseri, 17.yüzyılda Kürtçe’nin Kurmanci lehçesiyle yazdığı “Mem û Zîn”dir. Eserde Emir Zeynettin’in güzellikleriyle dillere destan Zin ve Sti adında iki kız kardeşinin Men ve Tajdin adındaki gençlerle olan aşkları, şiir şeklinde anlatılmaktadır. Bu eser, aynı isimle sinemaya da uyarlanmıştır.

Mem û Zîn (Mem ve Zin)
Nûbihara Biçûkan (Küçüklerin Baharı)
Eqîdeya Îmanê (İman’ın Akidesi)
Eqîdeya Îslamê (İslam’ın Akidesi)
Fî Beyanî Erkanî Îslam
Dîwana Helbestan (Şiir Dîvanı)

Ahmed-i Hani Türbesi’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Ahmedi Hani Türbesi, Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde bulunmaktadır. Ağrı il merkezi ile Doğubayazıt ilçesi arasında yaklaşık 45 dakikalık mesafe bulunmaktadır. Ağrı’dan veya Iğdır’dan Doğubayazıt minibüsleri ile ilçeye ulaşabilirsiniz. İlçeden İshak Paşa Sarayı’na giden minibüsleri kullanarak sarayda inebilir ve hemen 500 metre yukarıda yer alan Ahmedi Hani Türbesi’ne ulaşabilirsiniz. Bölgenin en önemli turistik noktası olan İshak Paşa Sarayı ile ilgili gezi yazımızı İshak Paşa Sarayı başlıktan okuyabilirsiniz.

 

 

× Online Destek