Ağrılı Ünlü olmuş sanatçılarımız - Ağrı haber, ağrı haberleri, son dakika ağrı haberleri-Kent 04Ağrı haber, ağrı haberleri, son dakika ağrı haberleri-Kent 04

2 Aralık 2021 - 10:48

Ağrılı Ünlü olmuş sanatçılarımız

Ağrılı Ünlü olmuş sanatçılarımız
Son Güncelleme :

12 Temmuz 2018 - 15:04

Ağrılı Ünlü olmuş sanatçılarımız – Erol TAŞ, Şahin EVLİYAOĞLU, Salih KALYON,  Ebru YAŞAR, Erol PARLAK, Özcan DENİZ, Çoban Ali, Tarık ŞİMŞEK, Yıldız TİLBE, Nimet ÇETİN, ağrı’da doğan ünlüler, ağrılı kürt sanatçılar, ağrılı futbolcular, doğubayazıtlı ünlüler, agrili unluler, ağrılı ünlüler kimlerdir, kürt ünlüler

Erol TAŞ

Türk Sineması’nın kötü adam rolündeki büyük ismi Erol Taş, 28 Şubat 1928’de Karaköse’de (Ağrı’da) dünyaya geldi. Henüz iki yaşında iken, babası Hamza Bey’in ölümü üzerine annesi Nazife Hanım ile birlikte İstanbul’a taşındı. Okul çağında olmasına rağmen ailesine yardım etmek için okuldan ayrıldı ve çeşitli mesleklerde çalıştı. Bunların arasında hamallık, tezgahtarlık sayılabilir. O dönem aynı zamanda boksör de olan Taş, 1947 yılında İstanbul ve Türkiye ikinciliğini kazandı. Yine o yıl askere gitti ve üç yıl askerlik görevini yaptı. Askerden dönünce Cankurtaran’da bir iplik fabrikasında çalışmaya başladı.

Erol Taş’ın sinemaya tesadüf sonucu girişi de o sıralarda oldu.Sinemaya ilk 1957 yılında Mümtaz Alpaslan’ın çektiği “Acı Günler” filmiyle girdi.

45 yıllık oyunculuk yaşamı süresince sinemaya büyük emek veren Erol Taş, bu emeğin bir sonucu olarak; 1965 yılında Duvarların Ötesi ile Antalya Film Festivali’nde, 1967’de İnce Cumali ile yine Antalya Film Festivali’nde, Sahildeki Ceset ile İzmir Film Festivali’nde, Susuz Yaz’daki oyunculuğu ile ise Turizm Bakanlığı ve Meksika Accopulco Festivali’nde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödüllerini aldı. Sanatçı, 8 Kasım 1998 günü, Samatya SSK Hastanesi’nde hayata gözlerini yumdu.

Erol taş ağrılı

Erol taş ağrılı

Şahin EVLİYAOĞLU

1964 Yılında Ağrı’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Ağrı’da tamamladı. Daha küçük yaşlarda Ağrı Halk Eğitim Merkezi Türk Halk Müziği korosunda görev yaptı. Türkiye genelinde ve yurt dışında çeşitli festival ve yarışmalarda birinci olup ödüller aldı. 1988 yılında İzmir Radyosu Çok sesli koro sınavını kazanarak İzmir Radyosunda 2 yıl çalıştı. 1991 yılında TRT Erzurum Radyosu Türk Halk Müziği solo yarışmasında birinci oldu. 1991 yılında Ağrı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne Koro şefi olarak görev yaptı.

Bu çalışmaları esnasında Türkiye’de düzenlenen çeşitli Türk Halk Müziği yarışmalarında dereceler aldı. Sanatçı, Türkiye ve yurt dışında sahne çalışmaları yaptı. Sanatçının, Gel Gör Beni ve Öleyim mi Kirvem adlı iki albümü yayınlandı. Sanatçı, Türk Halk Müziğine; Penceresi Yeşilboya, Maviboncuk Tülbentte ve Murat Kenarında Esvap Kaldırır adlı eserleri kazandırdı. 1999 yılında TRT Erzurum Radyosu Türk Halk Müziği Akitli Sanatçısı olarak görev yaptı. Sanatçı Ağrı Sağlık Yüksek Okulunda görev yapmakta olup, evli ve iki çocuk babasıdır. Halen Ağrı Halk Eğitim Merkezinde Türk Halk Müziğine olan katkı ve çalışmaları devam etmektedir.

Şahin EVLİYAOĞLU ağrılı

Şahin EVLİYAOĞLU ağrılı

Salih KALYON

1946 yılında Ağrı’da doğdu. Orta okul yıllarında Adapazarı Halkevi’nde tiyatro çalışmalarına başladı. Cahit Atay’ın “Sultan Gelin” adlı oyunu ile Ankara Sanat Tiyatrosu’nda profesyonel oldu. Bundan sonra AST’da rol aldığı birçok oyundan sonra 1976 yılında AGT-Ankara Çocuk Tiyatrosu’nu kurdu.

Burada yirmi çocuk oyunu sahneleyen sanatçı 1979 yılında Dünya Çocuk Yılı nedeni ile Ankara ve İstanbul Devlet Operaları’nda Britten’in “Bir Opera Yapalım” adlı operasını gençler için sahneye koydu. Dört yıl süreyle ara verdiği tiyatro çalışmalarına Yılmaz Erdoğan’ın “Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü” oyunu ile BKM’de tekrar başlamış oldu.

Birçok televizyon dizilerinin yanı sıra “Bana Bir Şeyhler Oluyor” tiyatro oyunu, “Güneşli Bataklık”, “Gizli Yüz”, “Talihli Amele” ve en son olarak da Yılmaz Erdoğan’ın “Vizontele” adlı sinema filminde rol aldı.

Salih KALYON ağrılı

Salih KALYON ağrılı

Burhan ÇAÇAN

1960 yılında Ağrı nın Eleşkirt ilçesinde doğdu. 1978 yılında TRT Erzurum Radyosu nun açmış olduğu Amatör Sesler Yarışması’nı kazandı. Daha sonra Ankara ya ardından da İstanbul a geldi. 1981 yılında ilk albümünü çıkardı. “Sefa Geldin, Ben Yarime Neler Alayım, Memik Oğlan, İpek Mendil” gibi albümleriyle müzik dünyasında dikkatleri üzerine çekerek, güçlü sesi ve yorumuyla yediden yetmişe herkesin gönlünde taht kurdu.

“Ayaz Geceler” albümüyle iki milyon satış rakamına ulaştı ve yine “Yağ Yağmur, Vurun birçok albümüyle milyonların üzerinde satış rakamıyla, ulaşılması zor bir başarıya imza atmıştır.

Bu güne kadar “Altın Kelebek, Müzik Oskarları, Müyap, Müzik Magazin” gibi önemli organizasyonlarda Yılın Sanatçısı, Yılın Albümü ve Yılın Türküsü dallarında sayısız ödüller almıştır.

3 yıllık bir ayrılıktan sonra 2007 yılında sevenleriyle yeni albümü “YALAN” ile buluşan Burhan Çaçan, güçlü sesiyle ve dillerden düşmeyecek şarkılarıyla dinleyenlerinin gönlünde bir kez daha taht kurdu.

Albümleri:Sus Dinle, Gecenin Yarısı, Türküleri Özledim, Alınyazım, İlahiler’99, Namussuz Ayrılık, Unutulmayanlar-1, Beni Anneme Götürün, Neden Geldim İstanbul’a, Mevlit ve ilahiler, Sen Nerdesin, Senden Sonra, Damla Damla, Vurun Valgalar, Yağ Yağmur, Ayaz Geceler, Memik Oğlan, İpek Mendil, Deh deyin kızlar, Ben Yarime Neler Alayım.

Burhan ÇAÇAN ağrılı

Burhan ÇAÇAN ağrılı

Ebru YAŞAR

08 Ağustos 1977 Yılında Ankara’da doğdu. Aslen Ağrı- Eleşkirt- Hayrangöl’lü. 3 kardeş. Bir abisi ve kendisine çok benzeyen bir de kız kardeşi var. Babası emniyet Şube müdürlüğünden, annesi ise maliye’den emekli. Babasının görevi Dolayısıyla çocukluğunda tüm Türkiye’yi dolaştı.

Ağrı, Ankara, Adapazarı, Konya ve Bitlis şehirlerinde yaşadı. Liseyi Bitlis’te bitirdikten Sonra Ankara’ya gitti ve Buradan Konservatuar Sınavlarına girmek için İstanbul’a geldi. Birinci sınıfta Okurken Burhan Çaçan’ın Plak şirketiyle iş Yapanlar Tarafından keşfedildi. Burhan Çaçan sesini dinledikten Sonra anlaşma yapıldı ve ilk kaseti “Bu Sahilde” piyasaya çıktı.

Albümleri: Bu Sahilde, Aşkımız Buraya Kadar, Seni Anan Benim İçin Doğurmuş, Sevenler Ölmez, Yeşillenirim.

Ebru YAŞAR ağrılı

Ebru YAŞAR ağrılı

Erol PARLAK

Erol Parlak, 1964 yılında Ağrı da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı’na girdi. 1985-1986 öğretim yılında öğrenimini tamamladıktan sonra aynı kurumda dört yıl süreyle öğretim görevlisi olarak çalıştı.

İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde 1987 yılında başladığı Yüksek Lisans eğitimini 1990’da “Bozlaklar” konulu tezi ile tamamladı.

1988 de TRT İstanbul Radyosu’na sınavla “yetişmiş sanatçı” olarak girdi. On yıl sürdürdüğü bu görevinden 1998 de istifa ederek ayrıldı. İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde 1992 yılında başlamaya hak kazandığı “sanatta Yeterlik (sanat doktorası)” eğitimini 1998 de” Türkiye’de El İle (Tezenesiz) Bağlama Çalma Geleneği ve Çalış Teknikleri” adlı tez çalışması ile tamamladı. Yaklaşık on yıl boyunca Anadolu’nun çeşitli yörelerinde özellikle “bağlama çalış teknikleri, saz ve ses tavırları” konusunda araştırma, incelemeler yaptı.

1000’e yakın halk ezgisi derledi. 1995 yılında Arif Sağ ve Erdal Erzincan ile birlikte bağlama üçlüsü oluşturarak dünyanın çeşitli yerlerinde konserler verdi. 1996 yılında Alman cumhurbaşkanı Roman Herzog himayesinde Köln Filarmoni Orkestrası eşliğinde Köln Filarmoni salonunda, daha sonra Berlin ve Strazburg flarmoni salonlarında verilen ve büyük ilgi gören konserler bunlardan bazılarıdır.

Aynı dönemde Erdal Erzincan’la ikili olarak Türkiye’nin çeşitli yerlerinde, “mızraplı sazlar festivali” kapsamında Hollanda ve Belçika’da sahne aldı. 10 haziran 2003 de Fransa Amiens ulusal sahnede, 12 haziran 2003 te dünyanın en önemli etnik müzik konser salonlarından olan Paris “Theatre de la Ville”de bir solo konser verdi. 2000 yılı başlarında öğrencileriyle oluşturduğu “Erol Parlak Bağlama Beşlisi” ile Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda konser verdi, TV ve radyo programına katıldı.

2004 yılında grubun “Eşik” adlı albüm çalışması yayımlandı. 1990’lı yıllardan itibaren başta Avrupa olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde, gerek özel okullar gerekse resmi üniversite, akademi ve konservatuarlarda halen devam etmekte olan çok sayıda konser, konferans, seminer, workshop vb etkinliklere katıldı. 2006 yılında Müzikoloji Bölümüne Yardımcı Doçent olarak atandı.

Arif Sağ ve Erdal Erzincan’la ve bağlama beşlisi ile birer adet, üç adet sözlü bir solo enstrümantal olmak üzere altı albümü bulunmaktadır. “Türkiye’de El İle (tezenesiz) Bağlama Çalma Geleneği ve Çalış Teknikleri” adlı kitabı 2000 yılında T.C. Kültür Bakanlığı, “Şelpe Tekniği Metodu 1” adlı kitabı 2001 yılında Ekin Yayımları ve “Şelpe Tekniği Metodu 2” adlı kitabı 2004 yılında Alfa yayımları tarafından yayımlandı. Dört yeni çalışması devam etmekte olan sanatçının “Bozlaklar” adlı yayıma hazır bir kitabı da bulunmaktadır.

Erol Parlak, çalışmalarında hep Anadolu’nun kültürel zenginliğini vurgulamış, insanı evrensel bir olgu olarak temel alan ve kültürel çeşitlilikleri ifade etmeye yönelik bir tutum sergilemiştir. Bu gün ulusal ve uluslararası bir çok projede yer alan ve aynı doğrultuda üreten bir sanatçı olarak, Anadolu ruhunu ve kültür zenginliğini yorulmadan, usanmadan dünya insanlarına aktarmaya devam etmektedir. Halen İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarında Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Albümleri: Ah Bu Türküler, Göç Yolları, Katre, Pervane

Erol PARLAK ağrılı

Erol PARLAK ağrılı

Özcan DENİZ

Aslen Ağrılı olan Özcan Deniz, 1972 yılında Ankara’da doğdu. Sanatçı, 1977 yılında ailesiyle birlikte Aydın’a yerleşti. Erken yaşta okumayı bıraktı ve müzikle uğraşmaya karar verdi. 13 yaşındayken İzmir’de şarkı söylemeye başladı ve 16 yaşında Antalyada şarkı söyleyerek tüm ailesini geçindirecek parayı kazanmaya başladı.

17 yaşında İstanbul’a geldi ve burada bir süre pavyonlarda çıktıktan sonra 18 yaşında Almanya München’e gitti. Yaşar Yağmur’la tanıştı ve böylece “Yine Ağlattın Beni” adını taşıyan ilk albümünü çıkardı. Almanya’da 3 yıl kaldıktan sonra İstanbul’a döndü.İlk albümü olan”Meleğim” piyasaya çıktığında büyük tirajlara ulaştı.
Albümleri:Aslan Gibi, Asmali Konak Muzikleri, Beyaz Kelebegim, Coban Yildizi, Leyla, Melegim, Ses Ve Ayrilik, Türkülerle, Yalan mı, Yine Aglattin Beni

Özcan DENİZ ağrılı

Özcan DENİZ ağrılı

Çoban Ali

1971 Ağrı doğumlu olan Çoban Ali 1985 yılında Erzurum radyosu’nda yılın en iyi çocuk halk müziği ödülünü aldı. Yaklaşık 10 yıl Ağrı Dağı eteklerinde çobanlık yaparken güzel sesi ile ünlendi.

Çoban Ali ağrılı

Çoban Ali ağrılı

Tarık ŞİMŞEK

17 Nisan 1945 yılında Ağrı’da doğdu. 19 Ekim 1991 yılında öldü. Türk sinemasının önemli isimlerinden. Yeşilçam’da bir çok filmi var.

Tarık ŞİMŞEK ağrılı

Tarık ŞİMŞEK ağrılı

Yıldız TİLBE

Aslen Ağrılı olan sanatçı 1966 yılının 16 Temmuzunda İzmir’de doğdu. 6 kardeşten en küçüğü olan Yıldız Tilbe, Gültepe Lisesi’nde okurken eğitimini yarıda bırakarak evlendi. Bu evlilikten Sezen adında bir kızı oldu. Eşinden ayrıldıktan sonra ailesine ve kızına bakabilmek için şarkı söylemeye başladı. Sezen Aksu ile tanıştı ve onun daveti üzerine İstanbul’a gelerek vokalisti oldu.

İstanbul’da bir süre barlarda çalıştı ve Aydın Oskay’la anlaşarak “Delikanlım” isimli şarkısı ve aynı ismi taşıyan albümüyle müzik piyasasına oldukça iyi bir giriş yaptı.
Albümleri: Tanıdım Seni, Papatya Baharı, Sevdiğime Hiç Pişman Olmadım, Yıldız’dan Türküler, Yürü Anca Gidersin, Haberi Olsun, Gülüm, Salla Gitsin Dertleri, Aşkperest, Dillere Destan, Delikanlım.

Yıldız TİLBE ağrılı

Yıldız TİLBE ağrılı

Nimet ÇETİN

1946 Ağrı doğumlu. Türk sinemasının önemli isimlerinden.

 

BENZER HABERLER

× Online Destek