Ağrı dağı hakkında bilgi, tarihi, kültürel zenginliği, dünyadaki konumu - Ağrı haber, ağrı haberleri, son dakika ağrı haberleri-Kent 04Ağrı haber, ağrı haberleri, son dakika ağrı haberleri-Kent 04

2 Aralık 2021 - 11:24

Ağrı dağı hakkında bilgi, tarihi, kültürel zenginliği, dünyadaki konumu

Ağrı dağı hakkında bilgi,  tarihi, kültürel zenginliği, dünyadaki konumu
Son Güncelleme :

28 Temmuz 2018 - 17:06

Ağrı dağı hakkında bilgi, tarihi, kültürel zenginliği, dünyadaki konumu, ağrı dağı hakkında bilgi ingilizce, ağrı dağı hakkında kısa bilgi vikipedi, ağrı dağının genel özellikleri, ağrı dağı nerede, ağrı dağına neden çıkılamıyor, ağrı dağı efsanesi, ağrı dağı nasıl oluşmuştur, ağrı dağının oluşumu ve özellikleri,  Ağrı Dağı tam olarak nerede?, Ağrı Dağı dünyada kaçıncı sırada, Ağrı Dağı volkanik mi, Küçük Ağrı dağı kaç metredir, Ağrı dağının zirvesine ilk kim çıktı, Ağrı Dağı en son ne zaman patladı, Ağrı Dağı hangi ile bağlı

Ağrımızın Doğubayazıt ilçesinde bulunan Ağrı Dağı Türkiye’nin en büyük dağı ünvanını taşıyor. Dağcılık sporunun daha iyi olmasına çok büyük katkıda bulunan Dağımız 5137 metre yüksekliği ile en önemli dağ konumundadır. Tepesindeki şapka şeklindeki buzulu hiç bir zaman erimemiş dört mevsim hiç kar dan vazgeçmemiştir. Sönmüş bir volkanik dağ olan Ağrı Dağımız bir çok efsaneye konu olmuştur. Tepesinde büyük tufandan sonra suların çekilmesiyle Nuh’un Gemisinin konduğu herkes tarafından söyleniyor, yanlız Nuh’un Gemisi Kuran-ı Kerim’e göre cudi dağının tepesinde olduğunu söylüyor.

Eski yıllarda Ağrı Dağının tepesini gökten çekilen resimlerde dağımızın tam tepesinde tıpkı gemi oturmuş gibi izler olduğu görüldüğü için tam anlamıyla Nuh’un Gemisinin Ağrı Dağına oturduğu görüşünü kuvvetlendirmiştir. Yanlız daha sonra bu söylemlerin gerçeği yansıtmadığı söylenmiştir. Ağrımızın Doğubayazıt ilçesinde bulunan dağımızın az bir kısmı ( %35 ) Iğdır ili sınırları içindedir. Diğer kısımların hepsi Doğubayazıt sınırı içerisindedir. Aynı zamanda İran ve Ermenistana çok yakındır. 16 kilometre batı tarafı İran, 32 kilometre Güney tarafı Ermenistana yakındır.

 

Ağrı Dağı şapka takmış

Ağrı Dağımızın Coğrafi Özellikleri

 

5137 metre yüksekliği ile Sadece türkiye değil Avrupanın en büyük dağı ünvanı Ağrı Dağımızdadır, Dünyada ise volakanik dağ olarak 2. sırada yer almaktadır. Andezitik ve bazaltik türden volkanik bir kütle olan Ağrı Dağı, bir koni görünümündedir. Tepe kısmının yoğun bir bölümü sürekli karla kaplıdır, ayrıca bir şapkayı andıran buzuldan oluşmuş karlar muazzam bir görüntü vermektedir. Ağrı Dağımız büyük ve küçük olmak üzere 2 tanedir, ve belli bir noktaya kadar birlikte yükselirler serdar bulak geçidi ile ayrılırlar ( 2512 metre yüksekliğinde ), tırmanış yapmak isteyen dağcılar minimum 4 gün boyunca tırmanmak zorundalar, dağın yamacında pek bitki örtüsü görünmez. Çok fazla yağış alsa bile Ağrı Dağımız suyu hemen çektiğinden su kaynağı bulmak biraz zor oluyor. Karlar erimeye başladığında suların hafif akmasıyla dağ çiçekleri açar ve koku yoktur bu çiçeklerde.

Ağrı Dağı Coğrafi Konumu

Turizmin Gözdesi Ağrı Dağı

Ararat, Cebel-el, Hüh-i, Haris gibi tarih boyunca bir çok isim almıştır. Ararat adının ise Nuh öncesinden aldığı öne sürülmektedir. İlk Tevrat’ta ararat ismine rastlanmıştır. Nuh’un Gemisinin Tevrat’a göre Ararat’ın tepesine oturduğu söylenmiştir. Bu yüzden nesillerdir Ağrı Dağı’na araştırma için bir çok ekip tırmanmıştır.

İlk başarılı tırmanış 1829 ekimin 9’unda Rus Frederic Parrot yapmıştır. O tarihtan sonra bir çok başarılı tırmanış gerçekleşmiştir, Kimisi araştırma için kimisi spor için tırmanmıştır. Nuh’un Gemisi parçacıklarının olduğunu söyleyen Amerikalı biri 1984 yılında ancak gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkmıştır. Eski yıllardan bu zamana kadar halen ekip tırmanılşları sürmektedir. En uygun zamanlar yaz ayları temmuzdan eylüle kadardır. Dağımızın eteklerinde her mevsim olan kar kayak sporuna çok elverişlidir.

Ağrı Dağına Tırmanış

Ağrı Dağımızın Tarihi

Ağrı Dağının etrafında nesiller boyunca bir çok kabile yaşamıştır. Milattan önce 1340 Hiti uygarlığı yaşamıştır. Bölgemizdeki etkinlikler önemini yitirmeye başladıktan sonra ortaya çıkan krallıklardan biri olan Hurriler M.Ö 1200 yılına gelinceye kadar orda yaşamıştır. Urartular M.Ö 1200-1600 yılları arası bölgeye yerleşmişlerdir, hemen sonrasında başta Bizans olmak üzere Roma ve Sulçuklu İmparatorluğu Bölgeye hakim olmuştur.

Ağrı Dağı Medeniyet Abidesi

× Online Destek