Abdigör Köfte| Tarifi | tarihi - Ağrı haber, ağrı haberleri, son dakika ağrı haberleri-Kent 04Ağrı haber, ağrı haberleri, son dakika ağrı haberleri-Kent 04

27 Kasım 2021 - 04:56

Abdigör Köfte| Tarifi | tarihi

Abdigör Köfte| Tarifi | tarihi
Son Güncelleme :

05 Temmuz 2018 - 21:27

Abdigör köfte, Abdigör köfte tarifi, Abdigör köfte tarihi, Abdigör köfte nasıl yapılır, tavuklu abdigor köftesi,  abdigor köftesi istanbulda nerede yenir, abdigor köftesi nerede yenir, abdigor köftesi nereye ait, abdigör köftesi hikayesi, abdigor köftesi ekşi, abdigor köftesi tarifi tavuklu

 

Doğubayazıt ilçemizin vazgeçilmezlerinden olan abdigör köfte hemen hemen bir çok sofrada yer alır ayrıca ilçemizi ziyaret etmeye gelen misafirlerimiz tatmadan asla gitmezler. Osmanlı Devletinin ilçemizin sancak beyi olan İshak Paşanın babası Çolak Abdi Paşa’ya pişirilen ve civarın diyet yemeği olarak bilinen köftemiz oruç ayı olan nisantasi escortlar ramazanı şerifte sofralardan hiç eksik olmazdı.
Anadolu tarihinin en eski diyet yemeği olan Abdigör köftesi Çolak Abdi Paşanın midesindeki rahatsızlıktan dolayı et yiyemezdi, yaklaşık 400 yıl önce yapılırdı.

Yağsız etle hazırlanan köftemiz için genç sığırın butun sağ arka kısmı kullanır. Tahta bir tokmakla 2 saat gibi bir süre ile taşın üzerinde hamur kıvamına gelene kadar dövülür. Hazırlanan köftelerin içine soğan ve tuz eklenir, Bu köfteler yaklaşık bir yumruk büyüklüğünde hazırlanıp haşlanmaya başlar, sonrasında pirinç katılır yanlız nişastası az olan olmalı pirinçte eklendikten sonra pişirilip servise sunulur.

Tam Tarifi;

Gerekli Malzemeler
Kemiksiz kuzu, oğlak ya da dana eti
Soğan
Baharat

Hazırlanışı

Etimizi yaklaşık 1 saate kadar bir taşın üzerinde dövüp hamur haline getirmeliyiz
Hamur haline gelen etimizi baharatla yoğurup yumruk büyüklüğünde köfteler haline getirelim
Soğanlarımızı ince ince kıyıp tuzlu suda kaynatıp köfteleri ekleriz
köftelerimiz pişer pişmaz dinlemeye alırız 1 saat kadar yeterli
nişastası az olan pilavımızı pişirip hazırlar köftelerimizi üzerine koyup servis ederiz.

Doğubayazıt ilçemize uğrarsanız mutlaka yemenizi tavsiye ederiz.

 

× Online Destek